تاریخ انتشار:95/9/15 - 13:48
شماره مطلب:139591538920
تعداد نظرات:0

رژیم غذایی سالم و ورزش از راه های کنترل و پیشگیری از دیابت است

برخی از افراد دیابت پنهان دارند، به طوری که تا مدت‎ها علایم بیماری در آنها مشخص نمی‌شوند و در برخی مواقع هنگام بارداری در زنان نمایان می‌شود، بیان کرد: در واقع پرنوشی، پرادراری و اشتهای کاذب از علایم مهم در شناسایی بیماران دیابتی است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس، به نقل از شاخه طوبی؛ رئیس بسیج جامعه پزشکی استان سمنان گفت:اینکه ديابت يا مرض قند در اثر كمبود و يا مقاومت به هورموني به نام انسولين به وجود مي آيد، گفت: در اين بيماري قند خون ناشتا ( مساوي يا بيشتر از 126 ميلي گرم بر دسي ليتر) مي باشد، در حالي كه قند خون ناشتا در حالت طبيعي 100-70 ميلي گرم بر دسي ليتر است.
رئیس بسیج جامعه پزشکی با بیان اینکه دیابت یک بیماری ناتوان کننده با عوارض مزمن و پرهزینه است که اکثر ارگان‌های بدن را درگیر می کند، گفت:دیابت دارای دو نوع 1 و 2 است.
مهرابی با اشاره به اینکه برخی از افراد دیابت پنهان دارند، به طوری که تا مدت‎ها علایم بیماری در آنها مشخص نمی‌شوند و در برخی مواقع هنگام بارداری در زنان نمایان می‌شود، بیان کرد: در واقع پرنوشی، پرادراری و اشتهای کاذب از علایم مهم در شناسایی بیماران دیابتی است

وی با بیان اینکه دیابت نوع 1 یا دیابت نوجوانان، که نوعی بیماری خودایمنی است و در نتیجه تخریب نابجای سلول‌های مولد انسولین بوسیله دستگاه ایمنی بدن رخ می‌دهد، افزود: علت این بیماری که معمولا افراد را در سنین نوجوانی درگیر می‌کند، دقیقا مشخص نیست و علاجی هم برای آن وجود ندارد.
مهرابی چاقی و کم تحرکی را از عوامل ابتلا به دیابت نوع 2 دانست و افزود: دیابت نوع 2 بعنوان شایعترین نوع دیابت است و بیش از 90 درصد کل بیماران دیابتی در دنیا به دیابت نوع 2 دچار هستند.
رئیس بسیج جامعه پزشکی استان سمنان با اشاره به اینکه دیابت نوع 2 یا دیابت بزرگسالان معمولا در میانسالی بروز می‌کند و زمینه ارثی در ایجاد آن دخیل است، تصریح کرد: این نوع دیابت به علت مقاومت پیدا کردن سلول‌های بدن به انسولین رخ می‌دهد.
این پزشک عمومی با اشاره به اینکه دیابت نوع 2 نیز علاجی ندارد، اما کارهای مختلفی می‌توان برای اداره درمانی و نیز پیشگیری از آن انجام داد، گفت: برای کنترل و جلوگیری از این بیماری باید رژیم غذایی سالم مصرف کرد، به مقدار کافی ورزش کرد و وزن خود را متعادل نگهداشت.

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.