تاریخ انتشار:95/9/24 - 07:57
شماره مطلب:139592439247
تعداد نظرات:0
مد حربه ای برای دشمنی یا فروش؛

مانکن های زنده در ویترین کوچه و خیابان /زنگ خطر تهاجم فرهنگی به صدا در آمده است

طنین یاس کرمانشاه:مد و مدگرایی، مسئله ی مهم جوانان ایرانی شده که خود را بدون هیچ گونه تفکر در صرف هزینه و وقت براساس الگو ها یا همان مد روز تغییر می دهند ،معضل جدید نیز مانکن های زنده ای است که در کوچه و خیابان مد های مخالف با فرهنگ را عرضه می کنند و مورد غفلت قرار گرفته اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس کرمانشاه به نقل از  پایگاه خبری تحلیلی صبریه ؛ پوشش و لباس جزئی از فرهنگ هر سرزمین است که مد  به آن فرهنگ اطلاق می شود و اگر مد با فرهنگ درتعارض باشد آسیب زا بوده و تبدیل به ابزاری تهاجم فرهنگی  گردد که ناسازگار با فرهنگ جامعه است.شیوع هر چه بیشتر مدلینگ،می تواند ارزش ها و هنجارهای جامعه را تحت الشعاع قرار دهد.ساماندهی مدلینگ ایرانی و اسلامی و اعمال نظارت دقیق و اصولی بر آن،از دیگر ضروریاتی است که می تواند از زیرزمینی شدن و انحراف احتمالی آن جلوگیری کند.

 

متاسفانه مد و مدگرایی وسیله ای برای دشمنی و حربه ای برای فروش بیشتر شده است که مدگرایان خواسته و ناخواسته خود را وسیله ای برای رسیدن دشمنان به مقاصد نامناسب فرهنگی  شده اند  ورشد زیر پوستی مدلینگ،از مصادیق بارز هجمه فرهنگی دشمن محسوب می شود که با واسطه یا بی واسطه و با استفاده از ابزارهای ارتباطی همچون فضای مجازی و با طرح و ارائه پیشنهادهای جذابِ آنچنانی، تلاش می کنند دختران و پسران نوجوان را در مسیری خاص از نیات شوم و نامیمونی که از پیش تعریف و طراحی شده قرار دهند.

 

هنجارشکنی مانکن های زنده رسیدگی لازم دارد؟

 

شهین پرورش کارشناس ارشد جامعه شناسی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه  اظهار داشت: مد واژه ای غربی که به سبک زندگی هرجامعه مربوط است ،مد جزئی از فرهنگ هر کشور که با فرهنگ منطبق و گاه ناسازگار است.

وی ادامه داد: تصویری که از مد در ایران به وجود آمده انعکاس فرهنگ مبتذل غرب توسط رسانه های غربی است ، جوانان ایرانی در مرتبه ی اول باید  به فکرساختن زندگی بهتر،آینده و سرنوشت خویش و بعد به دنبال زیبا جویی و نوع پوشش باشند و مد را نیز باید با فرهنگ خود انطباق داده و استفاده کنند.

 

پرورش حضور مانکن های زنده  ی هنجار شکن در جامعه را برخلاف ارزش های اجتماعی دانست و گفت: لازم است مسئولان امر با این گونه افراد و مراکز زیرزمینی مدلینگ برخورد جدی نموده و به جوانان طراح مد و البسه ایرانی توجه ویژه ای داشته تا مشکل مدگرایی و غربگرایی حل شود.

 

این جامعه شناس افزود: متاسفانه افراد مانکن صنعتی که از ناتوی فرهنگی حقوق گرفته و با نمایش پوشش، آرایش و پیرایش خود در کوچه و خیابان عرض اندام و مد می کنند نیز با هیچ برخوردی مواجه  نیستند.

 

نباید مد و مدگرایی همه زندگی جوانان شود

 

مریم بختیاری مدرس حوزه علمیه در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه  اظهار داشت: تغییر چهره و ظاهر افراد در جامعه امروزی بیانگر به صدا درآمدن زنگ خطر تهاجم فرهنگی است و بیداری همه جانبه ای را می طلبد.

 

وی ادامه داد: افزایش جوانان خودباخته و مدگرا که همه زندگی خود را قربانی مد و مدگرایی نموده و تحت تاثیر تبلیغات مدلها و بازیگران هستند پیامدهای منفی فردی و اجتماعی شدیدی را به دنبال خواهد داشت.

بختیاری تافزود: در زمانی که دشمنان با جنگ نرم و نفوذ به جای حربه های نظامی وارد میدان شده اند باید مردم را به طور شایسته ای آگاه ساخت و جوانان فریب خورده را از خواب غفلت بیدار نمود.

 

وی تاثیرگذاری فرهنگ غرب و تلاش برای از بین بردن فرهنگ غنی اسلامی- ایرانی را هدف هدف دشمنان بیان کرد و گفت: تبلیغات گسترده رسانه ای و فضای مجازی برای ترویج فرهنگ منحط غرب نیازمند مقابله ای جدی است که بتوان هویت اصیل جامعه را تثبیت نمود و فرهنگ ایرانی اسلامی را شاخص نمود.

 

 تمام غفلت ها با وجود تذکرات مکرر رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای در خصوص توجه به فرهنگ و صیانت از ارزش های دینی و ملی سوال برانگیز است.

آیا غفلت برخی مسئولین و غرب زدگی عناصر فرهنگی نیز جزئی از پروژه دشمنان  در جنگ نرم است؟

در چه زمانی مسئولان فرهنگی برای برنامه ریزی مقابله ای با این تهاجم فرهنگی از خواب غفلت بیدار می شوند؟

آیا اکنون نیز برای بیداری دیر نشده است؟

 

انتهای پیام/غ

 

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.