تاریخ انتشار:95/9/24 - 08:14
شماره مطلب:139592439255
تعداد نظرات:0
روژین پژوهنده کارآفرینی با کاری نو است

اولین بانوی پرورش دهنده نوغان در استان/ پیله گیری و تولید پیله ابریشم

طنین یاس کرمانشاه :روژین پژوهنده کارآفرینی موفق که با تولید پیله ابریشم و پیله گری توانسته عنوان اولین بانوی پرورش دهنده نوغان در استان را کسب کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاسکرمانشاه ؛ پیله گری یا پرورش کرم ابریشم از مشاغل جانبی مردم روستایی است که امروزه با وجودافزايش روز افزون مصرف فرآورده های ابريشمی در جهان و كاهش يا توقف فعاليت نوغانداری در كشورهای توسعه يافته  به دلایلی چون محدودیت فضا، انرژی و نیروی انسانی گرا فرصت مناسبی برای كشورهای درحال توسعه فراهم كرده است تا با توجه به داشتن آب و خاك فراوان، فعاليتهای نوغانداری و توليد ابريشم را دركشور  گسترش یابد.

 

روژین پژوهنده کارآفرینی موفق از شهرستان صحنه  است که با تولید پیله ابریشم  و پیله گری توانسته عنوان اولین بانوی پرورش دهنده نوغان در استان  را کسب کند.در ادامه در خصوص کار آفرینی این بانو و چگونگی آغاز کار،گفت و گویی به شرح زیر صورت گرفته است.

 

خود اشتغالی و کار آفرینی را در چه زمانی و چگونه آغاز نمودید؟

روژین پژوهنده کارشناس حقوق قضایی ساکن روستای کنگ دینور از توابع شهرستان صحنه هستم و کارخود را از سال 1386 با پرورش و تولید بوقلمون را با خرید دو قطعه بوقلمون ماده و یک قطعه بوقلمون نربه صورت سنتی و در قالب مشاغل خانگی اغازکرده ام .  با گرفتن جوجه از بوقتمون مادرسال به سال کارخودرا در این زمینه گسترش داده وتا به حال تعداد بوقلمونها را به150 قطعه رسانده ام که به کشور عراق نیز صادر می شود و همچنین در کنار پرورش بوقلمون ها مرغ و خروس بومی و غاز نیز به پرورش میدهم.

البته در این مدت زمان توانسته ام توجه خیلی از روستاییان را به این کار جلب کنم و حال به صورت مشارکتی باهم به تولید مشغول شده ایم و بصورت مشارکتی کار می کنیم و در کنار سایر کارهای کشاورزی به صورت شغلی خانگی تولید هم صورت می پذیرد که در این راستا 22 شغل خانگی نیز  ایجاد شده است که امید میرود این تعداد در سال جاری به 35 نفر افزایش یابد.

 

 

دلیل روی آوردن به پیله ابریشم و پیله گری چه بوده است؟

 

چون در سال 92 برای تولید توت فرنگی ارگانیک گلخانه ای به مساحت100 متر مربع احداث نموده ام و  به همراه برادرم مشغول فعالیت شدیم بطوریکه سالانه از این 100 متر مربع 400 کیلو توت فرنگی برداشت می کردیم و کسب آگاهی از این مطلب که در تولید پیله ابریشم  فقط برگ توت فرنگی نیاز است مرا به آن داشت در این زمینه نیز تلاش کنم.

البته این موضوع که تولید پیله ابریشم ظرف مدت زمان 42 روز  فقط 42 ساعت کار می طلبد و نیز بازار فروش خوب به علت عدم تولید پیله ابریشم در کشورهای توسعه یافته  نیز محرک دیگری برای ریسک و تولید کرم ابریشم شد.با تلاش توانستم در زمینه نوغان داری به عنوان اولین بانوی پرورش دهند نوغان در استان معرفی شوم و موفق به بیله گیری و تولید بیله ابریشم گردم. 

 

کار آفرینی و نقش آن در اقتصاد مقاومتی  به نظر شما چگونه معنا می یابد؟

 

کار آفرینی فقط همت می طلبد و و کار آفرین بودن یعنی خودمان با تفکری نو کاری نو را بدون پشتوانه و سرمایه آغاز کنیم و این در بعد اقتصاد مقاومتی  معنا می یابد. بنده با سرمایه ی 25 هزار شروع به کار نموده ام و اکنون کار آفرینی موفق شده ام.مردم کرمانشاه باید از شرایط زیست محیطی خود بهره ی مناسب را کسب کنندو از سختی ابتدای کار نهراسند تا موفق شوند.

همچنین در راستای فرمایش مقام معظم رهبری به عنوان مربی اموزشی اقتصاد مقاومتی با بسیج همکاری  دارم و ترویج آموخته هایم را وظیفه می دانم.

البته در سال جاری با ارایه طرح پشتیبان تعداد 11 گلخانه 100 متری دیگر را در سطح شهرستان برای افراد مختلف حداث می نمایم تا نقشی کوچک در اقتصاد شهرستان داشته باشم.

 

انتهای پیام/

 

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.