تاریخ انتشار:95/10/15 - 13:29
شماره مطلب:1395101540298
تعداد نظرات:0
توهم ترقّی

توهم ترقّی - ویژه نامه اجرای طرح حذف حجاب توسط رضاخان

با دخالت مستقیم بیگانگان خصوصا انگلستان نظام سیاسی جدیدی در ایران در حال شکل‌­گیری بود، نظامی که با تثبیت پایه‌های سلطنت رضا خان تحت عنوان حکومت پهلوی تشکیل یافته و به استثمار مردم پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس،اصفهان.

اجرای طرح استعماری کشف حجاب

با دخالت مستقیم بیگانگان خصوصا انگلستان نظام سیاسی جدیدی در ایران در حال شکل‌­گیری بود، نظامی که با تثبیت پایه‌های سلطنت رضا خان تحت عنوان حکومت پهلوی تشکیل یافته و به استثمار مردم پرداخت.

 از آن جایی که رضاخان قدرت مطلق را در دست داشت سعی نمود  چیزهایی را که به زعم بی‌سواد خودش و تحت الغائات غربی‌ها عامل پیشرفت می‌­دانست از تمدن های غربی اخذ کند، ولی علیرغم پیشرفت‌­های غربیان در حوزه­‌های صنعتی و علوم ظاهری، رضا خان بی­‌حجابی زنان را از آنان  اخذ نمود و ترقی و پیشرفت را در ظاهر شدن زنان بی‌­حجاب دانست.

خصوصاً پس از سفر وی به ترکیه و ملاقات با همتای خود آتاتورک سعی وافر نمود در این راه گام بردارد در حالی که وی فراموش کرده بود ایرانیان پایبند به مذهب و سنت بوده و زیر بار چنین ننگی نخواهند رفت.

ترویج بی­‌حجابی با برنامه‌­ای از پیش تعیین شده توسط غربی‌ها و عوامل خود فروخته آنان پیش می­‌رفت تا آنها بهتر به سوی مقاصدشان حرکت کنند.

در آن زمان استعمارگران توانستند به علت سرکوب روحانیت وکمرنگ شدن دین و سنت­‌های مذهبی از طریق تبلیغات همه جانبه در مطبوعات،­ و ایجاد کانون­‌های بانوان و قرار دادن ایرانیان غرب­‌گرا در این کانون‌­ها و تاکید به لزوم حضور زن در جامعه، زنان را از پشت پرده حجاب به محیط­‌های اجتماعی مانند کانون­‌های زنان، سینما و تئاتر کشاندند.

در همین راستا رضا خان بی‌سواد که حجاب و باورهای دینی را مخالف ترقی و پیشرفت مردم می­‌دانست جهت اجرای سیاست­‌های استعماری شروع به حمایت و گسترش کانون‌­ها و انجمن­‌های زنان کرد و ریاست این کانون­‌ها را به عهده یک ایرانی غرب گرا نهاد.

 رسالت این کانون در جهت گسترش فرهنگ بی‌­حجابی بود. اما با وجود تلاش­‌های بی­شمار حکومت و دولت‌­های غربی مردم ایران که همواره پیرو مذهب و سنت­‌های بنیادی خود بودند و زیر بار ننگ بی‌­حجابی نمی­‌رفتند، تا آن که در تاریخ 17 دی ماه سال 1314 قانون کشف حجاب به صورت اجبار درآمد و از حضور زنان محجبه در مجامع عمومی جلوگیری شد.

رژیم پهلوی با کشف حجاب به عنوان یکی از مظاهر مدرنیت آسیب‌های فراوانی به زنان که رکن و نقش اصلی جامعه را دارا هستند، وارد نمود و بنیان خانواده را متزلزل ساخت. در واقع کشف حجاب آغازی برای وابستگی­‌های بیشتر به استعمارگران اروپایی بود تا زمینه را برای چپاول و غارت آنان فراهم ساخت.

در دنیای امروز و با گذشت سی سال از انقلاب شکوهمند اسلامی طرح بی­‌حجابی که توسط رضاخان آغاز شده هم‌چنان توسط دستگاه‌های غربی در ایران ادامه دارد و این بار غربیان از طریق فرهنگ و به وسیله تبلیغات رسانه­‌ای سعی در اجرای آن دارند و مبانی مذهبی و اعتقادی جوانان ایران را هدف تلاش­‌های خود قرار داده­‌اند و.......

انتهای پیام/ج

 

 

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.