تاریخ انتشار:95/12/28 - 09:29
شماره مطلب:1395122842396
تعداد نظرات:0
در گفت وگو با یک مدرس حوزه مطرح شد

بررسی جامعه حکومتی از منظر حضرت زهرا سلام الله

یک استاد حوزه با بیان اینکه حضرت زهرا (س) در مقابل جریال لیبرال مبارزه کرد، گفت: یشان با سخنرانی در مسجد و با رفتن به خانه ها ی مردم و زنان مهاجر و انصار به مدت چهل روز؛ در مورد حقانیت ولایت حکومت امیرالمومنین صبحت کردند و ان ها را مورد هدایت قرار دادند، اینکه چرا مردانشان واقعه غدیر را به این راحتی فراموش کردند!..در اصل می خواستند جلوی اسلام سکولاربایستند وازاسلام ناب محمدی د فاع نمایند.

لیلا فلاح زاده مدرس حوزه در گفت وگو یا خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس  با اشاره به اینکه اگر ما بخواهیم حکومت را ازنگاه فاطمی (س) بررسی کنیم باید سه نوع تفکر حکومتی رامعرفی کنیم اظهار داشت :.اولین تفکر،اصالت فرد یعنی تفکر لیبرالیسم یا دئیسم است که خداوند راخالق هستی می داند اما اودر سیر خلقت مدخلیتی ندارد،  دومین نوع حکومت نگاه ماتریالیسم یعنی اصالت جامعه است که خداوند انکار می شود و مبنا نظام ،مادی و ا قتصادی است.نگاه سوم که نگاه اسلام است اصالت فرد و جامعه  را در نظر دارد.

وی با توجه به اینکه حکومت وقانون گذار باید سه ویژگی داشته باشد گفت: اول شناخت انسان .دوم شناخت اصول تکامل انسان و سوم وارستگی از هوا و هوس .
 
در مسیر رسیدن قدرت نباید از حکومت ولایتی خارج شد
 
این کارشناش ارشد فلسفه اخلاق با بیان اینکه تفکر لیبرالیسم زیر بنای خوبی دارد زیرا به خدا اعتقاد دارد ولی به لحاظ روبنا با مشکلاتی  مواجه است اظهار داشت :  تفکر لیبرال به دنبال منافع فردی است یعنی یک سری افراد که صاحب قدرت می شوند به محرومین جامعه نمی توانند فکرکنند.حکومت از دیدگاه حضرت زهرا (س)نقطه مقابل تفکر لیبرال بود.
 
وی ادامه داد: اگر حضرت زهرا (س) درمقابل جریان سقیفه مقاومت  کردند،برای انکه ایشان اینده ی حاکمیت اسلام لیبرال راپیش  بینی کرده بودند.نتیجه حکومت سکولار ان روز،این شد که مردم پس از 25 سال درخانه حضرت امیر (ع)را زدند وازحاکمیت منفعت طلب ان روز به خانه ولایت الله پناه اورده بودند.
 
فلاح زاده در بخش دیگر مصاحبه با اشاره به نقد مقام معظم رهبری و مسلمین جامعه نسبت به این نوع تفکر گفت: درحاکمیت اسلامی نگاه حضرت زهرا (س) این بود که نباید یک سری افراد  به علت رسیدن به منافع خودشان صاحب حکومت شوند وولایت الله را ازدایره  حکومت خود خارج کنند .
 
باید مراقب بود که حاکمیت جامعه به سمت  اسلام لیبرال پیش نرود
 
وی با اشاره به اینکه باید مراقب بود که حاکمیت جامعه به سمت اسلام لیبرال پیش نرودادامه داد: افرادی مانند طله و زبیر در تاریخ  اسلام درجریان اسلام سکولار نقش داشتند ،نتیجه حکومت سکولار این شد که زمانی که می خواستند  اموال زیبررا بین فرزندانش تقسیم کنند مجبور شدند شمش های طلا را با تبر نصف کنند این عمل  برگرفته از حکومتی ست که دیدگاهش جمع آوری سرمایه است  به نفع سران حکومت  است،نه اقشارمردم.
 
وی با بیان بحث تاریخی حضرت زهرا (سلام و علیها) که در خطبه فدکیه ابتدا از خالقیت خداوند  دفاع کرد گفت: این بانو خصوصیات حاکم الهی را مطرح می کند که خداوند به برکت پیامبرش شما را از سختیها نجات داد و برادرش علی کسی بود که در راه خدا مشکلات را تحمل میکرد ونزدیکترین اشخاص به پیامبر خدابود. هرزمان قدرت پیروان ضلالت بر شما چیره می شد  او برادرش علی رابرای نابودی انها به عمق دهان هاشان می افکند درحالیکه شما دررفاه زندگی میکردید،غذای لذیذ می خوردید چون جنگی درمی گرفت خود را کنارمی کشاندید. 
 
جریان خطبه مسجد وجریان کوچه بنی هاشم وجریان "پشت در" همه دفاع از حکومت الله بود.
 
این استاد حوزه تصریح کرد:هدف حضرت دفاع از حکومت ولایت الله و حکومت الله بود.
 
وی در ادامه افزود: حکومت امیرالمومنین در واقع حکومت ولایت الله بود یعنی خالق هستی قانونگذار اصلی که به نظام افرینش  کاملا واقف است درعید غدیر علی رابه عنوان حاکم جامع مطرح فرمود. 
فلاح زاده درتفاوت تفکرات حضرت زهرا (س)وتفکر لیبرال گفت: در تقکر لیبرال با آنکه دین وجود دارد ولی  این دین در مسیر زندگی  جریان ندارد.
 
کارشناس ارشد فلسفه اخلاق  گفت: حضرت زهرا (س) در مقابل جریال لیبرال مبارزه کرد یعنی آقایانی  که می خواستند منافع شخصی خودشان را در نظر بگیرند و صاحب حکومت شوند حضرت مجبور شد در این امر  با سخنرانی در مسجد  و با آن رفتاری که بعد از شهادت حضرت رسول الله (ع) رخ داد  با فرزندانش به مدت چهل روز در خانه ها ی  مردم و زنان مهاجر انصار را بزنند و در مورد حقانیت ولایت حکومت امیرالمومنین صبحت  کنند و ان ها را مورد هدایت  قرار دهند و اینکه چرا مردانشان واقعه غدیر را به این راحتی فراموش کردند .در اصل می خواستند جلوی اسلام سکولاربایستند وازاسلام ناب محمدی د فاع نمایند.
 
گرفتن حقوق های نجومی در گرای حکومت لیبرال اسلامی
 
این استاد  حوزه با مقایسه تفکرات حکومت حضرت زهرا (س)  با حکومت  امروزی  افزود: متاسفانه امروزه داریم می ببینیم که اگر بخواهد تفکر سکولار دوباره بر نظام اسلامی حاکم شود نتیجه آن  منجر به گرفتن حقوق های نجومی در یک  سری از افراد است که برای انها همیشه منفعت خودشان مد نظر بوده است و حتی ممکن است باز هم تکرار شود و قشر مستضعف جامعه  همواره متحمل سختی باشند.
 
آرای نمایندگان نباید در گرای منفعت خودشان باشد
 
وی با اشاره به اینکه حتی در مجلس نیز هنوز  شاهد نمونه بارز این گونه تفکرات هستیم در پایان گفت: متاسفانه آرایی که مطرح می کنند نشات گرفته از تفکر منفعت طلبانه است .که همان اصالت فرد هست نه اصالت جامعه و در اینجا قشر محروم جامعه اصلا برای آنها مفهومی ندارد.
 
گفت وگو - شکوفه زمانی

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.