تاریخ انتشار:96/1/29 - 10:05
شماره مطلب:139612943063
تعداد نظرات:0
یک روزنامه نگار و استاد دانشگاه :

سونامی واردات ماشین های لوکس و لوازم آرایش وارداتی در منطقه آزاد اروند/ منطقه آزاد اروند از رویای " بندرهنگ کنگ" تا کابوسی برای اقتصاد مقاومتی

یک استاد دانشگاه در خصوص وضعیت منطقه آزاد اروند گفت: این مناطق جز گرانی هیچ ثمری برای مردم نداشت.

 رضا خدری استاد دانشگاه و نویسنده کتاب اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس با اشاره به وضعیت بغرنج بمنطقه آزاد آبادان و خرمشهر گفت: این مناطق جز گرانی هیچ ثمری برای مردم نداشت.

این روزنامه نگار هشت سال دفاع مقدس ادامه داد: پانزده سال پیش که این سازمان شروع به کار کرد همه فکر می کردیم که در شهرهای جنگزده خرمشهر و آبادان شهرک های صنعتی فعال احداث می شوند و برای جوانان شغل ایجاد می شود ولی پس از گذشت سال ها چشم انتظاری متوجه شدیم که وعده های سرخرمنی مدیران ارشد مناطق آزاد فقط شعار بوده است .

 وی با بیان اینکه مسئولان طرازاول کشورمان در صداو سیما و رسانه ها وعده می دادند که به زودی منطقه آزاد اروند در حد بندر "هنگ گنگ" خواهد شد! و پالایشگاه دوم آبادان را احداث می کنیم و کشتیرانی را فعال می سازبم صادرات و واردات را رونق می دهیم دوتا را چهار تا و چهار تا را هشت تا می کنیم! تصریح کرد: ولی من رورنامه نگار که کاملا در جریان زیر و بم این منطقه هستم به صراحت می گویم : هنگ گنگ پیشکش تان ما از طلا گشتن پشیمان گشته ایم مرحمت فرموده ما را مس کنید ما خوشحال می شویم فقط بندر خرمشهر را به وضعیت قبل از جنگ برسانید.

این استاد دانشگاه گفت: با وعهد های دولت یازدهم و برخی از تحولات صورت گرفته انتظارات مردم آبادان و خرمشهر از مسئولان خود به‌ویژه منطقه آزاد اروند بالا رفت اما در این میان شاید یکی از مهم‌ترین تحول‌های ناشی از افزایش محدوده منطقه آزاد اروند در آبادان و خرمشهر افزایش چشم‌گیر قیمت املاک و سختی شرایط سکونت شهروندان بود.

خدری با اشاره به منطقه جغرافیایی منطقه آزاد تجاری-صنعتی اروند، گفت: این منطقه در شمال غربی خلیج فارس و جنوب غربی استان خوزستان در شهرستان‌های آبادان و خرمشهر با وسعت بیش از ۱۷۳کیلومترمربع در محل تلاقی اروند رود و کارون واقع و دارای مرز مشترک با کشورهای عراق و کویت است و بر اساس طرح جامع تهیه شده شامل ۳ بخش اصلی شهرک های صنعتی خرمشهر و آبادان، شلمچه و جزیره مینو است از کل مساحت اراضی این منطقه ۸۶۰۰ هکتار به فعالیتهای صنعتی و ۴۸۰۰ هکتار به سایر بخش‌ها در زمینهٔ بازرگانی گردشگری و اداری و ۳۸۰۰۰ هکتار به بخش‌های بندری، انبارداری و و ترانزیت اختصاص یافته‌است. وجود آب شیرین فراوان و رودهای بهمنشیر، کارون و اروند و امکانات دیگر مانند حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی، دریایی و هوایی به داخل و خارج کشور و فرودگاه آبادان و فاصلهٔ کم با کشورهای همجوار از مزیت‌های منطقهٔ آزاد  اروند است.

 

نویسنده کتاب " از حلبچه تا شلمچه" با بیان اینکه منطقهٔ آزاد اروند در نیمهٔ دوم سال ۱۳۸۲ به تصویب رسیده‌است و با وسعتی بالغ بر ۱۷٫۲۰۰ هکتار بزرگترین منطقهٔ آزاد تجاری وصنعتی کشور است، گفت: وقتی به شرح وظیفه این سازمان عریض و طویل نگاه می کنم متأسف می شوم که چی فکر می کردیم و چه شد؟ چون امروز فعالیت منطقه آزاد مبدل شده به واردات لوازم آرایشی و اتومبیل های آخرین سیستم و گران قیمت خارجی که باید گفت خوش به حال پولدارها!!!

خبرنگار توکلی - انتشار دهنده زندیه

انتهای پیام/ غ

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.