تاریخ انتشار:96/4/21 - 09:52
شماره مطلب:139642144404
تعداد نظرات:0

زن و پرورش عفت

از خلقیات پسندیده و صفات عالی انسانی، عفت است . ملکه ی عفت، آدمی را در تمایلات جنسی تعدیل میکند و انسان را از پلیدی های شهوت مصون نگه می دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس به نقل از نسیم شیراز، از خلقیات پسندیده و صفات عالی انسانی، عفت است . ملکه ی عفت، آدمی را در تمایلات جنسی تعدیل میکند و انسان را از پلیدی های شهوت مصون نگه می دارد.

پدران و مادران موظفند فرزندان خویش را با این سجیه ی اخلاقی تربیت کنند و از دوران کودکی ، این خلق را در ضمیر آنان پرورش دهند، زیرا غریزه شهوت جنسی یکی از نیرومند ترین غرایز انسان است.

ناکامی ها و شکست هایی که از این راه نصیب بشر می گردد، و نیز تمایلات سرکوفته و خواهش های واپس زده ی این غرایز که در ضمیر باطن پنهان می شود، می تواند در درون آدمی عقده های عظیمی به وجود آورد و منشا فساد، بدبختی، خیانت و جنایت شده، گاهی باعث بیماری روحی و روانی گردد.

موضوع ارضای غریزه جنسی و کیفیت اعمال تمایلات مربوط به آن، یکی از مسایل مهم علمی و دینی است.

آیین مقدس اسلام درباره ی این غریزه ی نیرومند و کیفیت اعمال آن تعالیم وسیع و ارزشمندی به پیروان خود آموخته و آنان را به راه سالم و صحیح آن رهنمون شده است.

در مواقع بسیاری، بین خواهش های نفسانی و مصلحت های اجتماعی، تضاد غیر قابل اجتنابی وجود دارد. برای بقای تمدن و حفظ نظم اجتماع ، راهی جز چشم پوشی از خواهش های ناروا نیست. بشر مجبور است برای ارضای تمایلات نفسانی خود در زندگی اجتماعی از آزادی مطلق و بدون قید و شرط صرف نظر نماید و به خواسته های خویش در حدود مصالح اجتماعی جامه ی عمل بپوشاند.

در مواردی که شهوت قصد سرکشی و عصیان را دارد و آدمی را به تندروی و تجاوز امر می نماید، ملکه ی عفت مانن سد محکمی در برابرش ایستاده و از تجاوز و گناهکاری آن جلوگیری می نماید و در نتیجه آدمی را از پلیدی اخلاقی و سقوط حتمی محافظت می کند.

کسانی که از خوی پسندیده ی عفت بی بهره اند، همواره در معرض سقوط اخلاقی و خطرات ناشی از آن هستند. اگر پیش آمدهای زندگی آنان را به پرتگاه شهوت جنسی و اعمال منافی با عفت سوق دهد، بعید است بتوانند  خود را حفظ کنند و از عوارض شوم و بدبختی های آن مصون بمانند.

اساس خوی پسندیده ی عفت مانندسایر تمایلات عالی انسانی از ایام کودکی در روان طفل پی ریزی می شود. لازم است پدران و مادران از دوران طفولیت فرزندان و قبل از ایام بلوغ این سجیه اخلاقی را در ضمیر آنان به وجود آورند.

رفتار و گفتار عفت آمیز پدران و مادران عفیف هم چنین شرایط مساعدی که به منظور ایجاد ملکه ی عفت در محیط خانواده برای کودکان خویش ایجاد می کنند، بهترین راه پرورش عفت در روان فرزند است.

 

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.