تاریخ انتشار:96/11/25 - 13:59
شماره مطلب:1396112551105
تعداد نظرات:0
استاد شجره طیبه صالحین بسیج جامعه زنان کشور دکتر هدایت نیا در همایش زن انقلاب اسلامی هویت بازیافته گفت:

الگوی سوم الگوی متفاوت از زن کاملا شرقی و کاملا غربی و با شاخص های کاملا متفاوت /خانواده گرایی الگوی معتدل و مطلوب زن است/نباید مغلوب ادبیات تهاجمی شویم

حجت الاسلام و المسلمین دکتر هدایت نیا درهمایش زن و انقلاب اسلامی که روز گذشته(24 بهمن) برگزار شد، گفت:برای عملیاتی شدن الگوی سوم یعنی خانواده گرایی، شتاب در همسر گزینی، مجاهدت در همسر داری و فرزند آوری و فرزند پروری باید ازدواج جوانان تسهیل شودو سیاست های مقام معظم رهبری(مدظله العالی) درخصوص برنامه ریزی برای حضور حداکثری اعضای خانواده باهم فراهم شود و هم چنین بستر خانوادگی فراهم و دستگاههای دارای مسئولیت در عمل به قوانین دغدغه مضاعف داشته باشند تا این الگو عملیاتی شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس استان قزوین، در این همایش که به همت بسیج جامعه زنان استان قزوین و مشارکت بنیاد عفاف و حجاب و استانداری قزوین روز گذشته(24بهمن) در سالن جلسات استانداری برگزار شد حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر هدایت نیا برشی از مباحث کتاب الگوی سوم را تبیین کرد. ایشان درباره پیام مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به کنگره هفت هزار شهیده زن گفت: برای کسانی که کتاب را ندیده اند یا بدستشان نرسیده است  این سوال ایجاد شده که چرا این کتاب الگوی سوم نامیده شده است، نام این کتاب برگرفته از پیام مقام معظم رهبری به کنگره ملی هفت هزار شهید زن کشور گرفته شده ایشان در این پیام سه الگو برای زنان ترسیم کرده اند و دو الگو را نفی کرده اند، الگوی سوم را تصویب کرده اند و همین زمینه نگارش کتاب شده است.

استاد شجره طیبه صالحین بسیج جامعه زنان کشور دکتر هدایت نیا افزود: الگوی سوم  الگوی متفاوت از زن کاملا شرقی و کاملا غربی و با شاخص های کاملا متفاوت است. ما باید به دنبال الگوی کاملی باشیم. در این کتاب سه الگوی متمایز برای زن معرفی و مقایسه شده است، این سه الگو عبارتند از "خانواده گریزی" "خانه نشینی" و خانواده گرایی همراه با حضور اجتماعی، فعال و سازنده و باید گفت خانواده گریزی و خانه نشینی در جانب افراط و تفریط قرار دارند و خانواده گرایی الگوی معتدل و مطلوب زن است.

نویسنده کتاب الگوی سوم دکتر هدایت نیا در ادامه افزود: خانه نشینی الگوی دوم زن است و ممکن است به اختیار خود زن و به بدلایل شخصی یا مصالح اخلاقی  وخانوادگی باشد، همانند اینکه زنی بخواهد وقت خود را صرف اداره خانواده و تربیت صحیح فرزندان کند. وقتی حضور زن در جامعه حرام شمرده می شود، زن متشرع از حضور در جامعه خودداری می کند یا مرد ی همسرش را در خانه حبس می نماید. زن در حاشیه است نه در مرکز و الگویی است که در زمانهای دور بوده است و گاهی آورده شده مستحب است زن در خانه بماند و در این الگو معتقد اند زن در خانه بماند چون اگر بخواهد در جامعه باشد اولا مسئولیت هایش در خانواده لطمه می خورد و ثانیا حضور زن در جامعه با اصل پاکزیستی مغایرت دارد  و در معرض آسیب اخلاقی است، پافشاری های زیادی برای این الگو صورت گرفته و  با وجود آیات واضح  قران کریم که  خطاب به بانوان می فرماید: در سخنانتان فروتنی نباشد چون بیمار دلان به طمع می افتند، که ممانعت از سخن زن ندارد بلکه ممانعت از فروتنی و نرمی در سخن اوست که طمع برانگیز باشد، و با استنباط عام از ایه ای که خطاب به زنان پیامبر است که در خانه هایتان قرار بگیرید  آمده اند و الگوی نشستن زن در خانه را نتیجه گرفته اند.

ایشان در ادامه افزود: نقطه مقابل خانواده نشینی الگویی است که تجرد را ارزش می داند تشکیل خانواده و مرد سالار خانواده و محدودیت زن و زمینه تکامل فرد این است که همسری اختیار نکند و اگر انتخاب کرد رابطه اش را با خانواده حداقلی کند. و به تعبیر مقام معظم رهبری  زن کاملا شرقی همچون عنصری است در حاشیه و زن در قالب کاملا غربی به مثابه کالایی است جنسیتش بر انسانیتش غلبه کرده و سومین الگو که شهید مطهری شخص گرانبهای دارای نقش، که از این منظر تاریخ مذکرو مونث است چون هم مردان دخالت دارند هم زنان، و زنانی که با حریم نگهداری در جامعه حضور داشتند.

وی در ادامه ضمن اشاره به پیامدهای خانه نشینی زنان با عناوین: مردانه شدن در اداره امور زنان، تضییع استعدادهای زنان، استضعاف فکری زنان، تاثیر پذیری از اندیشه های فمینیسمی، تاثیر پذیری از رسانه های نوین و در نهایت تنگنای روحی برای زنان گفت: نسل جوان ما چالش دارد و بین الگوها خانه نشینی و خانواده گریزی چالشی است و زن امروز بین این دو سرگردان است و در این وسط الگوی دیگری وجود دارد که باید از آن دفاع شود و همه باید در گفتمان و تولید محتوای آن بسیج شوند و این پروژه مغفول مانده و تقابل این دو نظریه وجود دارد.

ایشان در ادامه گفت: در الگوی خانواده گریزی که مجرد زیستی ارزش است و حداقلی شدن رابطه زن با فرزند ملاک است پیامدهای بسیاری وجود دارد و معضل بزرگ در خانواده ایجاد می کند. در جامعه ایرانی در گفتمان در خانواده که مرد خانه نشینی را و زن حضور در اجتماع را می خواهد ، تعارض وجود دارد، و چطور می شود که زن هم حضور اجتماعی فعالی داشته باشد و هم به خانواده  آسیب نرسد، برای عملیاتی شدن این موضوع کار سختی  وجود دارد.

ایشان گفت: در حوزه عملیاتی چقدر توفیق داشتیم، همانطور که گفته شد معضل تجرد در خانواده گریزی است و اقرار می کنیم که کسانی که مجرد هستند تجردشان اختیاری نیست و شرایط به انها چنین تحمیل کرده است و قطعا تجرد بعضی تحت تاثیر همان الگو می باشد

 استاد شجره طیبه صالحین بسیج جامعه زنان کشور گفت: ازدواج از اولویت اول برای جوانان به اولویت چهارم تبدیل شده است و در آمارها هم افزایش تجرد را می بینیم. چرا اولویت اول به چهارم رسیده! دلیلش تغییر الگوی جوان است، آمار ازواج ما بسیار کاهش پیدا کرده و البته شتاب آمار طلاق متوقف شد، اما باید برای ازدواج جوانان و رفع موانع ازدواج تلاش کرد.

در ادامه ایشان افزود: شکاف نسلی و جود دارد که خانواده زبان و گفتار هم را نمی فهمند و تحت تاثیر پذیری بیرونی قرار دارند و تغییر سبک زندگی را مشاهده می کنیم که که هرسه متاثر از الگوهاست و گفتمان ما الگوی سوم شده و سبک زندگی ما مسلمانان الگوی سوم نیست و وارد شدن افراد به جامعه خانواده را قربانی کرده اند.

ایشان در تشریح الگوی خانواده گرایی گفت: این الگو مفهوم مقابل فرد گرایی و دغدغه اصلی زن گرم کردن خانواده است و توجه به خانواده مانع از ایفای نقش در جامعه نیست و این الگو برای عملیاتی شدن نیاز به تربیت نسلی دارد با الگوی جدید و باورهای قوی که تاکنون در این کار توفیق نداشته ایم. و راه سختی در پیش است.

دکتر هدایت نیا گفت: برای عملیاتی شدن الگوی سوم یعنی خانواده گرایی، شتاب در همسر گزینی، مجاهدت در همسر داری و فرزند آوری و فرزند پروری باید ازدواج جوانان تسهیل شود سیاست های مقام معظم رهبری که آمده باید به گونه ای برنامه ریزی شود که حضور حداکثری اعضای خانواده باهم فراهم شود و باید هم بستر خانوادگی باید فراهم شود هم دستگاههای دارای مسئولیت در عمل به قوانین دغدغه ها اجرایی شود قوانینی که باید اجرایی شود  و این الگو عملیاتی شود . ما باید سالهای گذشته موجی ایجاد می کردیم و الان بهره اش را می بردیم اما هم اکنون در این وضعیت به فکر فرهنگ سازی افتاده ایم. ما باید در حوزه عملیاتی کردن این الگو برنامه ریزی داشته باشیم و قوانین مصوب را عملیاتی کنیم و نباید مغلوب ادبیات تهاجمی شویم.

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.