کد خبر: 190504                      تاريخ انتشار: 1402/12/06 - 12:29
هر آنچه باید در مورد مدل هوش مصنوعی Gemma دانست
 
تنها چند ماه پس از این که Google DeepMind از Gemini، تواناترین مدل هوش مصنوعی خود، رونمایی کرد، این آزمایشگاه مستقر در لندن صفحه زمینه داخلی خود را تحت عنوان Gemma راه اندازی کرد.
 
واژه Gemma که از کلمه لاتین "سنگ قیمتی" گرفته شده است، خانواده جدیدی از الگو‌ها است که برای توسعه دهندگان و محققان باز است و توسط Google برای ایجاد برنامه‌ها و نرم افزار‌های مقرون به صرفه طراحی شده است.
ساندار پیچای، مدیرعامل این شرکت در توییتر نوشت: با نشان دادن عملکرد قوی در درک زبان و معیار‌های استدلال، Gemma از امروز در سراسر جهان در دسترس است.
جما یا Gemma در دو اندازه عرضه می‌شود - ۲ میلیارد و ۷ میلیارد پارامتر. هر یک از آن‌ها با انواعی از پیش آموزش دیده تنظیم شده و با دستورالعمل منتشر شد.
این غول فناوری مقایسه‌های چشم نوازی را با Llama-۲، خانواده‌ای از مدل‌های زبان بزرگ (LLM) که متا یک سال پیش راه اندازی کرد، رونمایی نموده است.
این برنامه برای اجرا بر روی لپ تاپ یا رایانه رومیزی برای توسعه دهندگان طراحی شده است و این چیزی است که توجه بیشتری را به خود جلب کرده است.
ویکتور بوتف، مدیر عامل شرکت Iris ai، یک شرکت اسلو، گفت: مدلی که می‌تواند مستقیماً روی لپ‌تاپ اجرا شود، با قابلیت‌هایی برابر با Llama ۲، یک دستاورد چشمگیر است و مانع بزرگی برای پذیرش هوش مصنوعی که بسیاری از سازمان‌ها دارند، برطرف می‌کند.
گوگل علاوه بر تبلیغ عملکرد خود، طراحی اخلاقی Gemma را ترویج می‌کند. این شرکت همچنین یک جعبه ابزار جدید برای هوش مصنوعی مسئول منتشر کرد. علاوه بر این، گوگل گفت این مدل‌ها فقط برای "استفاده تجاری و توزیع مسئولانه" در دسترس هستند.
باشگاه خبرنگاران جوان
انتهای پیام/ن