تاریخ انتشار:95/9/24 - 08:09
شماره مطلب:139592439253
تعداد نظرات:0
میزگردتبعات منفی بی توجهی به حجاب؛

بی توجهی به حجاب معادل توجیه بدحجابی است

طنین یاس کرمانشاه:نادیده انگاشتن بی حجابی زنان و دختران در جامعه موجب رشد بی حیایی و اشاعه فساد و ناهنجارهای اجتماعی می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس کرمانشاه به نقل از  پایگاه خبری تحلیلی صبریه ؛ بستن چشمان بر واقعیات جامعه و کارشناسی نکردن عواقب ناهنجارهای رفتاری بخصوص ناهنجاریهای پوششی توسط مسئولان باعث ایجاد تبغات منفی و چندگانه ای شدن جامعه می گردد و موج بدحجابی نیز یکی از این آسیب های است که متاسفانه مورد بی توجهی قرار گرفته است.

 

در خصوص تحلیل و بررسی موضوع تبعات بی توجهی به مساله حجاب میزگردی با صدیقه محمدی مدرس حوزه علمیه، زهرا جانجانی مدرس دانشگاه، سحر مجیدی کارشناس ارشد جامعه شناسی و ثریا رضایی مسئول فرهنگی  بسیج جامعه زنان سپاه حضرت نبی اکرم(ص) به شرح زیر صورت گرفته است.

 

آسیب های ناشی از بی توجهی به حجاب که نوعی تصدیق بی حجابی است را چه می دانید؟

 

محمدی: حضور  زنان و دختران جوان آرایش کرده و پوشش های نامناسب که در جامعه در حال رفت و آمد هستند بیانگر بی توجهی به بی حجابان است و یعنی از هر نوع اقدامی برای حل این مشکل صرف نظر شده است و این موضوع یعنی زنگ خطر بی قید شدن حد آزادی و ولنگاری به صدا در آمده است که باعث رشد فساد اخلاقی و حرمت شنکی های اجتماعی می شود.

جانجانی: به نظر بنده مهمترین تاثیر بی توجهی به بدحجابی در جامعه سستی و تزلزل بنیان خانواده، افزایش طلاق و کاهش ازدواج در جامعه می شود.هنگامیکه زنان خود را می آرایند و با بی حجابی در ملاء عام  ظاهر می شوند باعث جلب نظر مردان شده و این زنان بزک شده در مواردی باعث بی علاقگی به خانواده و تنوع طلبی مردان شده که در مرحله ی اول سستی و سردی روابط خانوادگی و سپس طلاق و جدایی را به ارمغان دارد البته این موضوع را نباید فراموش کرد که این آسیب در کمین خانواده این زنان نیز هست.

از طرفی وجود دختران و زنان بدحجاب باعث افزایش دوستی های غیر شرعی شده و پسران جوان نیز با بهانه تراشی ناشی از حضور جنس مخالف در زندگی و ایجاد حس عدم اطمینان به این قشر از ازدواج شانه خالی کرده و آمار ازدواج نیز کاسته می شود.

 

مجیدی : وجودبانوان بدحجاب و بزک شده با آخرین مدل های پوشش در بیرون از خانه به معنای چراغ سبزی برای افراد لااوبالی و چشم چران جامعه در جهت ایجاد مزاحمت  بدون ترس می شود پس بی توجهی به مقوله ی مهم حجاب به معنای توجیه بدحجابی و رشد بی حیایی است پس در جامعه شاهد رشد بی بند و باری و فسادی که از مزاحمت خیابانی شروع شده و به روابط نامشروع منجر می گردد.

 

رضایی: غفلت فرهنگی نسبت به حجاب در جامعه اسلامی ایران مصداق قبول بی حجابی و بدحجابی در جامعه است متاسفانه در حال حاضر در فضای کشور هیچ مانع و محدودیتی در برابر بدپوششی و بدحجابی نیست که در وهله ی اول ارزش ها و حرمت ها را کم رنگ و می شکند و در مرحله ی بعدی قبح گناه را که باعث ترویج بی حیایی و بی عفتی در جامعه است را می شکند.

 

در مقابل تغافل مسئولین به مقوله ی حجاب چه کارهای باید انجام داد؟

 

محمدی: ترویج و توجه ویژه به امربه معروف و نهی از منکر توسط عموم مردم خصوصا متدینین مهمترین قدمی است که در این مسیر می توان برداشت،توجه به امربه معروف و نهی از منکر یعنی حمایت از ناهیان و آمران و عدم چشم پوشی از بدپوششی و شرارت های خیابان است و از برهنگی بیشتر و هنجارشکنی جلوگیری می شود.

 

جانجانی: توجه به فرهنگ حجاب و حیا از بنیان یعنی نهادینه نمودن حجاب و عفاف توسط خانواده در ضمیر فرزندان یک اصل باشدچون شناخت و نهادینه شدن اهمیت حجاب ظاهر و چشم زنان و مردان بعث نجات آنان از هر تزلزلی خواهد  شددر نتیجه زنان  خودآرایی برای مردان نامحرم را گناه دانسته و پوشش و حجاب مناسب را برای افزایشامنیت و سلامت روح و جسم خود برمی گزینند و مردان نیز از چشم چرانی به واسطه ی آموزشی که در بطن خانواده دیده اند خود داریی می کنند پس توجه خانواده به رشد فرزندان با فرهنگ و اعتقادات اسلامی خود ضامن سلامت فردی آنان و در پی آن سلامت جامعه می شود.البته آموزش های آموزش و پرورش،آموزش عالی و رسانه ها نیز بسیار موثر خواهد بود.

مجیدی: با ایجاد زمینه سوال و جواب در مقابل مسئولان برای آنان در خصوص اهمیت حجاب و آسیب های بدحجابی باید دغدغه ای محرک ایجاد نمود تا از غفلت حاکم بر فضای بدپوششی و بی حجابی رهانده شوند و با استفاده از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب مه بارها از نگرانی خود نسبت به فرهنگ سخن گفته اند، دستگاه ها و مسئولان اقدامات ایجابی و دفاعی مناسبی انجام دهند.

 

رضایی: برچسب زدن صرف حجاب به زنان مشکل بدحجابی را حل نمی کند بلکه باید در خصوص مقابله ی موثر با بدحجابی مردان نیز مانند زنان وارد گود شده و این معضل را ریشه کن کنند.متاسفانه غیرت مردان به عنوان یک عامل مهم نادیده انگاشته شده پس بر مسئله غیرت مردان نیز باید اقدامی اساسی صورت گیرد چون در بیشتر موارد بی غیرتی مردان نسبت به همسر یا دختر خود باعث شده که نوامیس آنان با پوشش و ظاهری محرک وارد جامعه شوند پس علاوه برترغیب زنان به  پوشش مناسب و رعایت عفاف مردان را به بیداری غیرتشان تشویق نموده تا مشکل بد حجابی ریشه کن گردد.

 

انتهای پیام/

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.