تاریخ انتشار:16/4/3 - 11:47
شماره مطلب:20164333393
تعداد نظرات:0

تغییر سبک زندگی اسلامی ایرانی بارزترین مصداق تهاجم فرهنگی غرب

فرهنگ غرب، یك فرهنگ مهاجم و نابودكننده ی فرهنگهاست هرجا که غربی ها وارد شدند، فرهنگ های بومی را نابود و بنیان های اساسیِ اجتماعی را از بین بردند تا آنجائی كه توانستند، تاریخ ملتها، خورد و خوراک، طرز پوشش و حتی برگزاری مراسمات و آداب و رسوم و زبان آنها را تغییر دهند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس  آذربایجان غربی به نقل از تیار؛ بدیهی است هر تفکر و مذهبی که بخواهد بر اخلاقیات، عادات و اندیشه‏ های یک ملت رسوخ کند و آن ملت را از خوی‏ها و اعتقادات قبلی جدا نماید، محتاج بسترسازی برای رسیدن به این اهداف و خنثی سازی مقاومت‏های احتمالی است بدین شکل که اگر همه‏ ی لوازم تهاجم فرهنگی از قبیل: تفکر، ابزار و روش انجام کار فراهم شود، ولی شرایط و بستر مناسبی که بتواند این‏ها را به ‏کار گیرد، وجود نداشته باشد، در واقع همه‏ ی تلاش‏های قبلی عقیم می‏ماند، و برعکس، چنانچه بر اثر عوامل متعدد، بستر و شرایط مناسب و مساعد وجود داشته باشد، یا به وجود آورده شود، دیگر جلوگیری از نفوذ تفکر بیگانه و پیش‏گیری از مسخ فرهنگ خودی بسیار مشکل خواهد بود.

 تهاجم فرهنگي یعنی تلاش برنامه‌ريزي شده و سازمان يافتة تمام يا بخشي از يك يا چند گروه اجتماعي – فرهنگي يا ملت يا جامعه يا تمدن و يا دولت بيگانه براي تحميل مبانی  و اصول اجتماعي، باورها، ارزشها، اخلاقيات و رفتارهاي مورد نظر خويش بر ساير گروهها و جوامع، همچنين ارائه اطلاعات انبوه به ملتها و تغيير در نظام ارزشهاي آنها به طوري كه تصميم‌گيريها در كشور مورد تهاجم منجر به تأمين منافع سياسي، اقتصادي و ... كشورهايي شود كه از اين حربه استفاده مي‌كنند.

سالهاست که دشمن پس از اینکه از جنگ سخت با کشور ما خسته شد جنگ نرم و تهاجم فرهنگی و تغییر سبک و آداب و رسوم ایرانی و جایگزین کردن فرهنگ منحط خود بر ملت ایران را در پیش گرفته است و تا حدی در این عرصه پیش رفت است ما که برای ساختن این بخش  اصلی و اساسی از تمدن نوین اسلامی كه همان سبك زندگی است بسیار تلاش کرده ایم بشدت باید از تقلید پرهیز كنیم؛ تقلید از آن كسانی كه سعی دارند روشهای زندگی و سبك و سلوك منحط زندگی را به ملتها تحمیل كنند.

 امروز مظهر كامل و تنها مظهر این زورگوئی و تحمیل، تمدن غربی است و تقلید از غرب برای كشورهائی كه این تقلید را برای خودشان روا دانستند و عمل كردند، جز ضرر و فاجعه به بار نیاورده است.

فرهنگ غرب، یك فرهنگ مهاجم است فرهنگ غرب، فرهنگ نابودكننده ی فرهنگهاست هرجا غربی ها وارد شدند، فرهنگ های بومی را نابود و بنیان های اساسیِ اجتماعی را از بین برده اند؛ تا آنجائی كه توانستند، تاریخ ملتها را تغییر دادند، زبان آنها را تغییر دادند، خط آنها را تغییر دادند.

تهاجم فرهنگی در دو مرحله‏ ی عمده صورت می‏ پذیرد که در هر یک راه‏های خاصی مدنظر قرار می‏ گیرد
الف) تخلیه‏ ی فرهنگ خودی و ایجاد خلأ فرهنگی

-ایجاد تردید نسبت به بنیان‏های اعتقادی و ارزشی از طریق: سست نمودن اعتقادات عمومی، سست نمودن ارزش‏های اخلاقی، دین‏زدایی،انزوای روحانیت، بی‏ارزش نمودن مبلغان و مدافعان اصیل دین؛ 
-ترویج فساد؛ 
-فرقه ‏گرایی؛ 
-نفوذ نگرش غربی و ازخودبیگانگی؛ 
-تکوین روشن‏فکری وابسته
هدف اصلی از این مرحله، قطع رابطه‏ی فرهنگی کشورهای مسلمان با گذشته‏ی پرافتخار خویش است

ب) تثبیت فرهنگ بیگانه 
-برپایی شبکه‏ ها و مؤسسات شبه فرهنگی؛ 
-تجزیه‏ ی فرهنگی از طریق تحریک نژادها و گروه‏های متفاوت اجتماعی، تحریک اقوام با گویش محلی، تحریک اقلیت‏های مذهبی و...؛ 
-تحریف تاریخ؛ 
-تغییر خط و زبان؛ 
-حذف و تبدیل میراث‏های فرهنگی

اما راه چاره چیست؟

- باور كنيم ما نيز ممكن است همانند ديگران در معرض آسيب‌ها قرار بگيريم.
-
نسبت به خطراتي كه ما و خانواده‌هايمان را تهديد مي‌كنند، آگاهي يابيم.
-
نيازهاي فرزندان خود را بشناسيم و براي حل آن بكوشيم.
-
مي‌توان براي شناسايي نيازهاي خانواده، از خود آنها مشورت گرفت، اما بايد توجه داشت كه به همان نسبت كه كمبود امكانات مي‌تواند موجب آسيب خانواده گردد، رفاه دايمي و برآوردن نيازهاي كاذب نيز خطرناك است.
-
از طريق افزايش آگاهي خود، خانواده را به سمت وفاق بيش‌تر هدايت كنيم.
-
كنترل غيرمستقيم اعضا به ويژه نوجوانان و جوانان ضروري است. توجه داشته باشيم كه معاشرت با دوستان بد از يك سو و تنها نهادن فرزندان از سوي ديگر به يك اندازه مي‌توانند خطرساز باشند.
-
سعي كنيم بهترين دوست فرزندان خود باشيم.
-
گه‌گاه مسايل خانواده را با فرزندان در ميان بگذاريم و از آنها در ارائه راه‌حل ياري بجوييم. اين امر موجب بلوغ فكري و احساس تعلق فرزندان نسبت به خانواده مي‌شود.
-
ميان عطوفت و سختگيري بر كردار فرزندانمان اعتدال برقرار نماييم.
-
بهترين تصميم‌ها را در بدترين شرايط بگيريم.

 

انتهای پیام/

   

 

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.