چگونه از خانه هوشمند در برابر هکر‌ها محافظت می شود؟

اگرچه ممکن است فکر کنید که یک هکر هرگز خانه هوشمند شما را هدف قرار نمی‌دهد، اما اطلاعات شخصی زیادی وجود دارد که می‌توان از طریق این نوع حمله به سرقت برد.
چگونه از خانه هوشمند در برابر هکر‌ها محافظت می شود؟
1402/07/01 - 11:53
تاریخ و ساعت خبر:
174052
کد خبر:
به گزارش خبرگزاری زنان ایران - از آنجایی که دستگاه‌های هوشمند در خانه برای کارکرد به ارتباطات بی سیم متکی هستند، به طور پیش فرض در برابر حملات از راه دور آسیب پذیرند. به همین دلیل است که خانه‌های هوشمند در سال‌های اخیر به هدفی برای هکر‌ها تبدیل شده اند.
این فرآیند هک چگونه اتفاق می‌افتد و چگونه می‌توان از خانه هوشمند خود در برابر سوء استفاده توسط هکر‌ها محافظت کرد؟
خانه‌های هوشمند با استفاده از روش‌های مختلفی از جمله اتصالات بی‌سیم ناامن، آسیب‌پذیری‌های نرم‌افزاری و ویژگی‌های امنیتی ضعیف در معرض خطر قرار می‌گیرند.
احتمالا دستگاه‌های خانه هوشمند شما به شبکه وای فای در خانه شما متصل هستند، از این رو هکر‌ها می‌توانند از آن برای دسترسی به این دستگاه‌ها سوء استفاده کنند.
همچنین، اگر سیستم عامل روتر شما قدیمی باشد یا از رمز عبور مناسب استفاده نکنید، ممکن است یک مجرم سایبری بتواند به شبکه شما و سپس سایر دستگاه‌های متصل نفوذ کند.
علاوه بر این، نقص به روز رسانی نرم افزار نیز می‌تواند فناوری هوشمند شما را در برابر هک آسیب پذیر کند. دستگاه‌های هوشمند شما برای عملکرد به نرم افزار وابسته هستند و این نرم افزار‌ها باید به روز باشند. به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری همچنین ویژگی‌های جدیدی مانند تصحیح خطا‌ها و رفع اشکالاتی که از طریق آن دستگاه ممکن است هک شود را ارائه می‌کنند.
در این زمینه باید توجه داشت که آسیب‌پذیری‌های امنیتی در نرم‌افزار بسیار رایج است و روش هک ترجیحی برای مجرمان سایبری است؛ بنابراین با اجتناب از به روز رسانی، تعدادی از آسیب پذیری‌های نرم افزاری جدی می‌توانند ماه‌ها یا حتی سال‌ها بر روی دستگاه‌های هوشمند شما باقی بمانند که در را به روی هکر‌ها باز می‌کند.
در نهایت، دستگاه‌های هوشمندی که به ویژگی‌های امنیتی کافی مجهز نیستند نیز می‌توانند به راحتی توسط بازیگران بد مورد سوء استفاده قرار گیرند. رمزگذاری ضعیف و فقدان موانع احراز هویت می‌تواند باعث آسیب‌پذیر کردن فناوری هوشمند شما شود، به همین دلیل خرید دستگاه‌هایی از برند‌های معتبر بسیار مهم است.
چگونه از خانه هوشمند خود در برابر هکر‌ها محافظت کنیم؟
اکنون که اطلاعات دقیقی درباره نحوه هک کردن خانه‌های هوشمند داریم، اجازه دهید در ادامه یاد بگیریم که چگونه از خانه خود در برابر عوامل مخرب محافظت کنید.
اتصالات خود را محدود کنید: وسوسه انگیز است که فناوری هوشمند خود را به هر دستگاه دیگری که فکرش را می‌کنید متصل کنید تا راحتی زندگی در خانه خود را افزایش دهید. اما همین ارتباطات بی شمار است که احتمال هک شدن را افزایش می‌دهد.
به عنوان مثال، فرض کنید بلندگوی هوشمند شما به تلفن، لپ‌تاپ، تبلت و تلویزیون هوشمند شما متصل است. در حالی که این امر می‌تواند انجام اقدامات مختلف را در چندین بخش از خانه شما آسان‌تر کند، همچنین روش‌های متعددی را برای هکر‌ها فراهم می‌کند تا از بین آن‌ها برای هک خانه هوشمند شما از طریق اتصال بی سیم انتخاب کنند.
از Geofencing استفاده کنید: این یک ویژگی عالی برای خانه‌های هوشمند است که به شما امکان می‌دهد دستگاه‌های خود را بر اساس میزان نزدیکی آن‌ها به محل زندگی خود کنترل کنید.
geofence مکان شما را از طریق تلفن هوشمند یا ساعت هوشمند تعیین می‌کند و سپس مجموعه‌ای از اقدامات را بر اساس خروج یا بازگشت به خانه انجام می‌دهد. به عنوان مثال، می‌توانید از geofencing استفاده کرده تا اطمینان حاصل کنید که قفل هوشمند درب ورودی شما فقط زمانی که شما در آن نزدیکی شما هستید فعال می‌شود. به این ترتیب، اگر خارج از خانه هستید، یک هکر برای استفاده از قفل هوشمند شما برای ورود به خانه شما کار سخت تری خواهد داشت.
از طرف دیگر، می‌توانید دستگاه‌های هوشمند خود را طوری برنامه ریزی کنید که در غیاب شما از طریق موقعیت جغرافیایی خاموش شوند. اگر دستگاه‌های شما کاملاً غیرفعال هستند، به طور کلی هک کردن آن‌ها از راه دور دشوار خواهد بود.
البته، geofencing یک راه حل جامع برای امنیت خانه هوشمند نیست، زیرا دستگاه‌های شما حتی با ویژگی‌های geofencing هنوز هم می‌توانند هک شوند. اما این می‌تواند توانایی هکر‌ها را برای سوء استفاده موفقیت آمیز از دستگاه‌های شما محدود کند.
از روش‌های احراز هویت استفاده کنید: همیشه باید از احراز هویت در خانه هوشمند خود استفاده کنید، زیرا از دسترسی افراد غیرمجاز به دستگاه‌های شما جلوگیری می‌کند. روش‌های احراز هویت می‌تواند از رمز‌های عبور ساده تا احراز هویت دو مرحله‌ای یا حتی کلید‌های عبور متغیر باشد.
شبکه Wi-Fi خود را ایمن کنید: یک شبکه Wi-Fi ضعیف یک راه اصلی برای هک است، به همین دلیل مهم است که شبکه خانگی خود را تا حد امکان ایمن کنید.
شما می‌توانید شبکه Wi-Fi خود را به چند روش ایمن کنید، از جمله دسترسی به شبکه محافظت از رمز عبور، تغییر رمز عبور پیش فرض شبکه و رمزگذاری شبکه. مهم است که فقط به افراد مورد اعتماد اجازه دسترسی به شبکه را بدهید. با انجام این اقدامات، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که هکر‌ها برای نفوذ به شبکه شما با مشکل مواجه خواهند شد.
در واقع، هکر‌ها اغلب به دنبال شبکه‌های ضعیف تری برای بهره برداری هستند، بنابراین غیرایمن بودن این موارد می‌تواند خانه هوشمند شما را از همان ابتدا به یک هدف ناخواسته تبدیل کند.
نرم افزار را به طور منظم به روز کنید: به تعویق انداختن به روز رسانی نرم افزار می‌تواند به دلیل آسیب پذیری‌های امنیتی، خانه هوشمند شما را با مشکل مواجه کند؛ بنابراین شما همچنین باید نرم افزار خود را در صورت امکان به روز کنید.
این به‌روزرسانی‌ها می‌توانند به حل مشکلات کمک کنند و اطمینان حاصل کنید که اجزای دستگاه شما به بهترین نحو کار می‌کنند. این مورد به ویژه در مورد روتر Wi-Fi شما صادق است، زیرا این دستگاه‌ها اغلب نقطه شروع هک خانه‌های هوشمند هستند.
اجتناب از خرید اجناس فیک: ممکن است بخواهید یک محصول هوشمند کمتر شناخته شده را برای صرفه جویی در هزینه انتخاب کنید. این کاملا منطقی است، اما همچنین مهم است که در مورد دستگاه‌های «جعلی» که خریداری می‌کنید مراقب باشید. این به این دلیل است که محصولات ارزان‌تر ممکن است گاهی با کارایی کمتر طراحی شوند و ممکن است فاقد ویژگی‌های مهم امنیتی باشند تا تولیدکننده بتواند متعهد به کاهش قیمت‌های تولید شود.
علاوه بر این، برخی از دستگاه‌های هوشمند ممکن است دارای بدافزار از پیش نصب شده باشند. برخی از سایت‌های کلاهبرداری محصولات آلوده به مشتریان را می‌فروشند، به طوری که پس از فعال شدن و استفاده از دستگاه، می‌توان اطلاعات شخصی را به سرقت برد.
باشگاهخبرنگاران جوان
انتهای پیام/ن

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
وسایل هوشمند ، هکرها،اطلاعات
ارسال نظر
مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
سبک زندگی
V
آرشیو