نقاط کوانتومی به کمک سیستم ایمنی بدن می‌آیند

محققان نسل جدیدی از نانوزیم‌ها را ساخته‌اند که عاری از فلز بوده و می‌تواند جایگزین مناسبی برای داروهای شیمی‌درمانی فعلی باشند. در این پروژه آنها از نقاط کوانتومی کربنی(GQDs) استفاده کردند.
نقاط کوانتومی به کمک سیستم ایمنی بدن می‌آیند
1402/12/05 - 10:07
تاریخ و ساعت خبر:
190473
کد خبر:
به گزارش خبرگزاری زنان ایران - وانگ هوی از مؤسسه علوم فیزیک هیفی در آکادمی علوم چین، نقاط کوانتومی گرافنی را برای ایجاد نانوزیم عاری از فلز به کار گرفته که دو برابر اثربخشی بیشتر نسبت به داروهای شیمی درمانی دارد. نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Matter به چاپ رسیده است.
به نقل از ستاد توسعه نانو، نگرانی‌های پیرامون فلزات به کار رفته در تولید نانوزیم‌های مبتنی بر فلز در درمان سرطان موجب شده تا استفاده از نقاط کوانتومی کربنی به عنوان گزینه امیدوارکننده و اقتصادی مورد توجه باشد. با این حال، فعالیت کاتالیزوری محدود آنها باعث شده تا نقاط کوانتومی کربنی در کاربردهای بالینی، چندان مورد توجه نباشند.
محققان در تلاش برای تقویت اثربخشی نانوکاتالیستی نقاط کوانتومی کربنی، راهبرد دوپینگ دیاتومیک زیرکانه‌ای را ایجاد کردند که شامل افزودن نیتروژن و فسفر به نقاط کوانتومی کربنی می‌شود، که باعث تغییرات سطح انرژی در این ماده می‌شود و فعالیت آنزیمی مؤثر آن را بهبود می‌دهد.
غشاهای گلبول‌های قرمز که حاوی نقاط کوانتومی کربنی هستند دارای فعالیت قابل توجه پراکسیداز بوده که این امر باعث می‌شود آنها به ویژه در القاء آپوپتوز و فروپتوز سلول‌های سرطانی در شرایط آزمایشگاهی مؤثر باشند و تومورهای خاص را نیز هدف قرار می‌دهند و عوارض جانبی خارج از هدف نیز نداشته باشند.
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان Meta nanozymes utilizing graphene quantum dots for cancer chemodynamic therapy در نشریه Matter به چاپ رسیده است.
ایسنا
انتهای پیام/ن

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
نقاط کوانتومی اطلاعات فنانوری
ارسال نظر
مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
سبک زندگی
V
آرشیو