قطع ارتباط چشمی در زمان صحبت کردن نشانه چیست؟

در زبان بدن هر حرکت و یا حالت چهره تعریف خاصی دارد و دزدیدن یا قطع ارتباط چشمی از این قاعده مستثنی نیست.
قطع ارتباط چشمی در زمان صحبت کردن نشانه چیست؟
1403/01/21 - 12:00
تاریخ و ساعت خبر:
191873
کد خبر:
به گزارش خبرگزاری زنان ایران - دزدیدن ارتباط چشمی یا قطع کردن آن می‌تواند بیانگر مسائل مختلفی باشد. این رفتار در بسیاری از موارد نشانه اطاعت یا معذب بودن و ناراحتی است. اگرچه انسان به طور غریزی از موقعیت‌ها و احساسات ناراحت کننده فرار می‌کند، در زندگی روزمره و واقعی فرار گزینه مناسبی نیست، زیرا باید با سایر انسان‌ها همیاری و همکاری داشت. از طرف دیگر، گاهی اوقات دوری از ارتباط چشمی به شما قدرت، جذابیت و کشش می‌دهد. این نکته حائز اهمیت است که شما از ارتباط چشمی با چه کسی خودداری می‌کنید و چگونه این کار را انجام می‌دهید. در ادامه به مطالعه‌ی دلایل رایج انسان‌ها برای پرهیز از ارتباط چشمی می‌پردازیم:
۱-فرار از رویارویی و برخورد:
فرار از نگاه کوتاه یا خیره‌ی یک نفر، حرکتی دفاعی و محافظت کننده است. این حرکت نوعی فرار از تعامل است که در شما پاسخ جنگ یا گریز را بر می‌انگیزد. وقتی احساس می‌کنید دارید شکست می خورید خواه شکست در یک بحث یا به دست آوردن توجه باشد با عقب کشیدن نگاهتان به صورت ناخودآگاه از رویارویی و برخرد صرف نظر می‌کنید. برگرداندن نگاه خود از دیگران، پرهیز از نگاه خیره و تغییر در جهت نگاه، باعث می‌شود کوچکتر به نظر برسید. افرادی که احساس ناراحتی می‌کنند و معذب اند، چشمانشان سریع و به صورت مرتب حرکت می‌کنند و نشان می‌دهند که ترجیح می‌دهند جایی دیگر را نگاه کنند.
۲-نشانه اطاعت (تسلیم):
وقتی نگاهتان را از کسی که شما را ناراحت کرده، بر می‌گردانید، در واقع از قدرتتان چشم پوشی می‌کنید و آن را به طرف مقابل واگذار می‌کنید.
۳-پرهیز از برخورد با افراد:
به محض اینکه نشانه‌ای از برخورد و درگیری با دیگری آشکار می‌شود افراد دل نگران و مضطرب از میزان زمان نگاه کرد به شخصی که با او مخالف اند، می‌کاهند. وقتی عصبی هستید، از نگاه کردن به طرف مقابل خودداری می‌کنید، در واقع چشمان تان به دنبال راه فراری است تا در آنجا بتوانید به خوبی در برابر آنچه در حال وقوع است، پنهان شوید و به دنبال راه حل باشید. وقتی شاهد در گرفتن یک ناراحتی یا دردسر بین دو نفر هستید و احساس می‌کنید که نزدیک است یکی از آن‌ها مغلوب شود، تعجب نکنید اگر دیدید که شخص مورد نظر نگاهش را بر می‌گرداند تا شخص برتر و مسلط در میدان دیدش نباشد.
۴-نشانه‌ای از احساس ناخوشایند:
کسانی که ناراحت، شرمنده و خجالت زده هستند، آگاهانه و از عمد نگاهشان را بر می‌گردانند.
۵-جلب توجه فرد دیگر:
ممکن است عقب کشیدن و برگرداندن نگاه خود از کسی، نشانه‌ی علاقه شما به او باشد. این رفتار بخشی از فرایند به دست آوردن دل افراد است و طرف مقابل را ترغیب می‌کند تا به دنبال شما باشد. اگر با این هدف از ارتباط چشمی خودداری می‌کنید، مطمئن باشید که بار‌ها بار‌ها به پشت سرتان نگاه می‌کنید.
باشگاه خبرنگاران جوان
انتهای پیام/ن

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
زبان بدن ، ارتباط چشمی توسعه فردی
ارسال نظر
مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهارتهای زندگی
V
آرشیو