شکل گیری اعتماد‌به‌نفس از دوران کودکی

یک روانشناس بالینی کودک و نوجوان گفت: مهم‌ترین بخش زندگی افراد که از دوران کودکی شکل می‌گیرد داشتن اعتماد به نفس است.
شکل گیری اعتماد‌به‌نفس از دوران کودکی
1403/01/27 - 11:02
تاریخ و ساعت خبر:
192068
کد خبر:
به گزارش خبرگزاری زنان ایران - لیلا شقاقی رواشناس بالینی کودک و نوجوان اظهار کرد: یکی از مهم ترین پایه های زندگی افراد که از کودکی شکل می گیرد اعتماد به نفس است. این موضوع نقش مهم و به سزایی در شکل گیری سلامت اجتماعی،روحی،روانی،ذهنی دارد.پدر و مادر باید همه جوره بدون چشم داشتی به کودک خود محبت کرده تا به اندازه کافی اعتماد به نفس را درون خود تقویت کند.
او گفت: البته ناگفته نماند نادیده گرفتن، انتقاد، تمسخر،سرزنش کردن و کوچک شمردن احساسات کودکان، پیام های ویرانگری برای کودکان خواهد داشت.زمانی که کودکان احساساتشان به رسمیت شناخته نمی‌شود، کودک باور می‌کند که فرد مهمی نیست و باورهای ناکارآمدی در ذهن او ساخته خواهد شد.به همین صورت اعتماد به نفس کودک روز به روز کاهش پیدا می کند و در نوجوانی و بزرگسالی هم بر اساس آن باورها روابط و زندگی خود را پیش خواهد برد.
شقاقی تصریح کرد: این موقعیت‌های آشنا زمانی شکل می‌گیرند که یک فرد با اعتماد به نفس و عزت نفس پایین تحت تاثیر باورهای ناسالم دوران کودکی دچار طرحواره‌های ناسازگار شود.طرحواره‌ها باورهای عمیق هر فردی هستند که پایه تصمیم‌گیری‌ها و انتخاب‌های او را تعیین می‌کنند الگوها و چهارچوب‌هایی که یک فرد بر اساس آن رفتار می‌کند.
او گفت: طرح‌واره‌های ناسازگار باعث آسیب‌های متوالی در زندگی یک فرد خواهد شد.این موضوع موجب ایجاد احساس ناکافی بودن در فرد خواهد شد.بی اعتمادی باعث نگاه منفی نسبت به دیگران می شود و فرد احساس می کند از دیگران ضربه خواهد خورد.طرحواره وابستگی باعث نیاز دائمی یک فرد به دیگران می شود.طرحواره آسیب پذیری باعث احساس عدم امنیت فرد نسبت به خود و پیرامونش می شود. طرحواره های ناسازگار مختلفی وجود دارد که تله‌هایی محسوب می شوند که زندگی افراد را تحت تاثیر قرار داده و با زخم‌های عمیق موجب عدم رضایت و خوشبختی در افراد می‌شوند.این طرحواره‌ها عمدتا با سبک تربیتی پدر و مادر و تجربه‌های ناخوشایند شکل می‌گیرند.
باشگاه خبرنگاران جوان
انتهای پیام/ن

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
روانشناس بالینی کودک کودک و نوجوان شکل گیری اعتماد‌به‌نفس
ارسال نظر
مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
اجتماعی
V
آرشیو