نقش پررنگ زنان در حوزه اقتصادی کشور/ بسياري از صاحبان تولید و حوزه کسب و کار بانوان هستند

مسئول سازمان بسیج جامعه زنان سپاه امام رضا(ع) گفت: امروز بانوان نه تنها از حوزه اقتصادی حذف نشده‌اند، بلکه حتي حضور پررنگ‌تري نسبت به گذشته دارند؛ در حال حاضر بسياري از صاحبان تولید و حوزه کسب و کار بانوان هستند، همچنين در اداره کل کار و رفاه اجتماعی بسياري از شبکه کارآفرینان، بانوان هستند در اتاق بازرگانی نيز زنان بسيار فعالند و حتي اتاق زنان بازرگان نه در حوزه داخلي بلکه در سطح بین الملل فعالیت گسترده دارند.
نقش پررنگ زنان در حوزه اقتصادی کشور/  بسياري از صاحبان تولید و حوزه کسب و کار بانوان هستند
1403/01/27 - 10:25
تاریخ و ساعت خبر:
192096
کد خبر:
به گزارش خبرگزاری زنان ایران - رویا حیدرزاده در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری زنان نیوز از خراسان رضوی، اظهار کرد: براي تحقق جهش تولید نيازمند اقداماتي تحولی در تولید هستيم تا تغییر و رشدي اساسي در بحث اقتصاد داشته باشیم
وی تصریح کرد: جهش تولید مقید و وابسته به مشارکت مردم است چون ملت در تحقق شعار سال نقش موثري دارند.
حیدرزاده تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب از اين رو بحث جهش تولید را با قید مشارکت مردم مطرح کردند که نظام‌مان مبتنی بر مردم سالاری است و نظام جمهوری اسلامی از همان ابتدا بر پایه مدیریت مردمی و مردم سالاری بنا شده است.
تحقق شعار سال نيازمند تقويت بخش مردمي، مقابل بخش دولتي است
وی با اشاره به فشارهای خارجی بر حوزه اقتصاد کشورمان، بیان کرد: لازمه تحقق جهش توليد تقویت بخش مردمی در اقتصاد کشور مقابل بخش دولتی است و اين مهم با مشارکت گسترده مردم محقق مي‌شود.
مسئول سازمان بسیج جامعه زنان سپاه امام رضا(ع)، با تأکيد بر اينکه ضعف تولید در کشور موجب آسیب پذیری ملی مي‌شود، افزود: مردمی‌سازی تولید راهبردي موفق در بحث اقتصاد کشور است و کشور چين در نظام اقتصادي‌اش از اين مسئله بهره برده است.
وی با اشاره به اينکه مردم می‌توانند نقشي موثر و اثرگذار در بحث حوزه اقتصادی داشته باشند، گفت: مشارکت مردم مستلزم این است وقتی که بحث مردمی‌سازی مطرح می‌شود باید دولت پای کار بیايد و برخي اقدامات را تسهیل کند.
کاهش تدريجي وابستگي به صنعت نفت، لازمه تحقق شعار سال است
حیدرزاده، بیان کرد: دولت موظف است براي تحقق شعار سال و مشارکت مردم در جهش توليد، مقدماتی نظير کاهش تدریجی وابستگي به صنعت نفت را جدي بگيرد.
وی با بيان اينکه خصوصی سازی به معنای مردمی‌سازی باید در دستور کار دولت قرار گيرد، تاکید کرد: تقویت بنگاه‌های اقتصادی، بهبود فضای کسب و کار، هوشمند سازی واردات، مبارزه جدی با فساد و قاچاق و همچنين توسعه ظرفیت‌های دانش بنیان اقداماتی هستند که دولت بايد زیرساخت آن را براي تحقق شعار سال فراهم آورد.
مسئول سازمان بسیج جامعه زنان سپاه امام رضا(ع)، تصريح کرد: تحقق جهش توليد با مشارکت مردم نيازمند اين است که دولت بخشی از شیوه‌های نظام پولی و ارزی‌اش را اصلاح کند؛ این اصلاح نظام بانکی بايد هدفمند صورت گيرد و به بحث مشارکت مردمی در بحث اقتصاد ياري رساند.
وی با بيان اينکه مردم به ویژه بانوان در سه حوزه می‌توانند در بحث جهش تولید نقش موثر و ویژه‌ای ایفا کنند، اظهار کرد: برخي از صاحبان کسب و کار بانوان هستند و حتي نقش کارآفریني را بر عهده دارند. همچنين بسياري از خانم‌ها آورده‌هایی دارند که می‌توانند به عنوان سرمایه‌گذار از آن بهره گيرند اين در حالي است که اغلب زنان ترجيح مي‌دهند سرمايه‌شان را به طلا و ملک تبدیل کنند.
دولت به سرمايه‌گذاري بانوان جهت دهد
حیدرزاده با اشاره به اينکه خانم‌ها می‌توانند سرمایه‌شان را در حوزه‌های اقتصادی سرمایه‌گذاری کنند، ادامه داد: دولت بايد این زمينه را فراهم کند که به سرمايه‌گذاري خانم‌ها جهت دهد تا سرمايه آنها در بحث تولید و ارزش افزوده‌ای که می‌تواند در بحث تولید داشته باشد، هزينه شود.
وی با اشاره به بحث تقویت و توسعه ظرفیت‌های تولید برای مردم و به ویژه خانم‌ها، تصريح کرد: تقویت و توسعه ظرفیت‌های تولیدی زمینه این را فراهم می‌کند که مردم و به ویژه بانوان سراغ ظرفیت‌های تولید بروند.
مسئول سازمان بسیج جامعه زنان سپاه امام رضا(ع)، خاطرنشان کرد: تقویت و توسعه ظرفیت‌های تولید به مردم کمک می‌کند که به فراخور ظرفیت‌های بومی و محلی‌شان در بحث اقتصاد ورود کنند و به موضوع بحث تولید جهت دهند.
زنان، موثر در اصلاح الگوي مصرف
وی به تاثیر اصلاح الگوی مصرف در جهش تولید اشاره کرد و گفت: زنان می‌توانند با اصلاح الگوی مصرف، ذائقه خانواده را به سمت تولید داخلی سوق دهند.
حیدرزاده با تأکید بر افزایش کیفیت تولید داخلی، بیان کرد: تحقق شعار سال و جهش تولید نیازمند آن است که مردم در حوزه اصلاح الگوی مصرف نقش موثری ایفا کنند، البته لازمه این امر برخی اقدامات فرهنگی است.
جهش توليد در گروي وفاق دولت و ملت است
وی با بیان اینکه اقرار به ضعف اقتصاد کشور، مشکلی را حل نمی‌کند، عنوان کرد: جهش تولید نیازمند عزم جدی آحاد مردم است و همواره باید بکوشند در تولید نقش گسترده‌تری ایفا کنند؛ البته این مهم در صورتی تحقق مي‌يابد که میان دولت و ملت وفاق، همدلی و همراهی باشد.
مسئول سازمان بسیج جامعه زنان سپاه امام رضا(ع)، افزود: دولت بايد بخشي از ارکان مختلفش را که مردم می‌توانند در آن موثر واقع شوند را به مردم واگذار کند چرا که اين امر موجب جلب اعتماد ملت به دولت مي‌شود و تا زمانی که مردم به دولت اعتماد نکنند، تحقق شعار سال با چالش‌هايي مواجه است.
وی افزود: امروز بانوان نه تنها از حوزه اقتصادی حذف نشده‌اند، بلکه حتي حضور پررنگ‌تري نسبت به گذشته دارند؛ در حال حاضر بسياري از صاحبان تولید و حوزه کسب و کار بانوان هستند، همچنين در اداره کل کار و رفاه اجتماعی بسياري از شبکه کارآفرینان، بانوان هستند.
حیدرزاده، تاکید کرد: در اتاق بازرگانی نيز زنان بسيار فعالند و حتي اتاق زنان بازرگان نه در حوزه داخلي بلکه در سطح بین الملل فعالیت گسترده دارند.
وی با بيان اينکه برای جلب مشارکت بیشتر مردم در حوزه توليد و اقتصاد، موانعی وجود دارد، ابراز کرد: دولت براي رفع موانع مشارکت مردم در جهش توليد بايد در بحث شیوه‌های پولی، مالی و ارزی اصلاحاتي انجام دهد.
اصلاح نظام توزيع منابع به مولدسازي بازار سرمايه کمک مي‌کند
مسئول سازمان بسیج جامعه زنان سپاه امام رضا(ع)، تصريح کرد: همچنين دولت مي‌تواند با اصلاح نظام توزیع منابع و بهره‌گیری صحیح از معافیت‌های مالیاتی به مولدسازی بازار سرمایه کمک کند و زمينه را براي تحقق جهش تولید فراهم کند.
وی با تأکيد بر اينکه حوزه اقتصاد عامل قوت یا ضعف نظام کشور است، خاطر نشان کرد: رهبر معظم انقلاب براي سال پيش رو در بحث اقتصاد هدف‌گذاری کرده‌اند، بنابراین دولت باید با تمام قوا اقدامات زیرساختی را فراهم کند تا اعتماد مردم جلب شده و ملت نيز در بحث حوزه تولید مشارکت داشته باشند.
حیدرزاده اظهار کرد: مشارکت مردم در توليد موجب مي‌شود که نرخ بیکاری کاهش و از سويي تولید رشد يابد که همه اينها باعث کاهش بسياري از آسیب‌های اجتماعی مي‌شود.
بانوان با تشکيل تعاوني، سرمايه‌هاي خرد را تبديل به توليد کلان کنند
وی بيان کرد: خانم‌ها می‌توانند با تشکيل تعاوني، سرمایه‌های خرد را جمع کرده و آن را به یک کسب و کار کلان و یا به یک تولید کلان تبدیل کنند؛ البته تحقق اين امر نیاز به مدیریت، راهبری و هدایت دارد.
مسئول سازمان بسیج جامعه زنان سپاه امام رضا(ع)، با تأکيد بر اهميت حضور کنشگران فعال در حوزه اقتصاد، ابراز کرد: باید موانع مشارکت مردم در حوزه اقتصاد بررسی شود و پس از شناسايي، به دنبال راهکار باشیم و آسیب‌ها را شناسایی کنیم.
انتهای پیام/*

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
اقتصاد ، اقتصاد خانواده ، زنان ، کارآفرینی
ارسال نظر
مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
خراسان رضوی
V
آرشیو