ابعاد سیاسی شخصیت امام رضا (ع) چگونه بوده است؟

یک کارشناس مذهبی درمورد بُعد سیاسی شخصیت امام رضا علیه السلام و این که همه انسان‌ها را مورد احترام خود قرار می‌دادند، توضیحاتی داد.
ابعاد سیاسی شخصیت امام رضا (ع) چگونه بوده است؟
1403/02/25 - 11:35
تاریخ و ساعت خبر:
193275
کد خبر:
به گزارش خبرگزاری زنان ایران - حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی یعقوبی گیلانی، کارشناس مذهبی و مدیر موسسه منبر آسمانی درمورد ابعاد سیاسی شخصیت امام رضا علیه السلام و نظریات مدیریتی حضرت علیه السلام در عالم سیاست و حکومت بیان کرد: متأسفانه این بُعد بسیار مهم اهل بیت علیه السلام نزد شیعیان بسیار مغفول مانده است و سالهاست که شیعیان فکر و ذهنشان را معطوف به عبادیات و معاملات کرده اند.
در کتاب شریف «کافی» است که مردي خدمت امام رضا علیه‌السلام رسید و درباه شخصي که دارای پُست و مقام حکومتی شده بود به محضر امام رضا علیه السلام عرضه داشت: آن فرد این مقام را وسیله‏اي براي ارضاي خودخواهي‏هاي خویش مي‏داند و او در چنین مسندي ریاست‏طلبي را بر خدمت به خلق ترجیح مي‏دهد.
بعد از کلام او، تمام رضا (ع) در مثالي قابل درک عموم فرمودند: چنین ریاستي براي دیانت و اعتقادات مسلمانان زیان بارتر از آن است که دو گرگ گرسنه در میان گله گوسفندي بیفتند که چوپان نداشته باشد.
در واقع در این بیان پُرمعنا و در عین حال ساده نشان می‌دهد امام رضا علیه‌السلام مدیر را همچون چوپاني امانتدار براي حفظ منافع مردم به حساب مي‏آورد و هرگاه به جاي چوپان، گرگ‏هایي بر امور مردم مسلط شوند، فاجعه‏اي بزرگ در عرصه مدیریت پدید مي‏آید و زمینه زیان بار فرهنگي، اخلاقي و اقتصادي جامعه فراهم می‌شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی گیلانی تصریح کرد: در کلام گهربار دیگري امام هشتم علیه‌السلام چنین درّ افشاني کرده‏اند: «لَم یَخُنکَ الأَمینُ ولکِنِ ائتَمَنتَ الخائِنَ» «انسان امین به تو خیانت نکرده است بلکه تو به خائن اعتماد کرده‌‏اي.»
بسیاري از عقب ماندگي‏ها و نارسایي‏ها از مدیریت‏هاي ظاهرساز، اما خائن و نقشه‏هاي خائنانه آنان ریشه مي‏گیرد، تکیه بر چنین کارگزاراني، فسادهاي مالي، کم فروشي، غصب اموال، احتکار، رباخواري، بهره کشي و تضاد طبقاتي را بوجود مي‏آورند.
خیانت بعضی از نمایندگان مجلس
این کارشناس مذهبی گفت: واقعاً این روایت حضرت امام رضا علیه السلام را باید با آب طلا نوشت و قاب گرفت، این افراد خائن بودند که در لباس تقوا و مهربانی و دلسوزی جلو آمده و از مردم رأی گرفتند و الان به ریش مردم می‌خندند و انصافاً بعضی از نمایندگان، آبروی مجلس شورای اسلامی را برده و این مکان مقدس را تبدیل به محلی برای رانت خواری و پارتی بازی نموده اند. چه بسیار نمایندگان ادوار گذشته مجلس که امروزه دستشان رو شده و در زندان به سر می‌برند.
مدیر در نگاه اهل‌بیت علیه السلام
این کارشناس مذهبی گفت: مدیر جامعه اسلامی در نگاه اهل‌بیت علیه السلام آن‌چنان جایگاه ویژه‌ای دارد که اهل‌بیت علیه السلام دعاگوی ایشان هستند. مانند علی بن یقطسن‌ها و مالک اشتر‌ها و سلمان ها.
اما متأسفانه، امروزه از بد حادثه وقتی نام مدیری حتی پاکدست و راستگو نیز، در جامعه برده می‌شو، مورد هجمه، تهمت‌ها و فحاشی‌ها قرار می‌گیرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی گیلانی ادامه داد: در نگاه اهل‌بیت علیه السلام، مدیر جامعه اسلامی باید سیره، روش و ویژگی‌هایی باید داشته باشد که این روش را می‌توان در سیره امام رضا علیه السلام یافت.
مراقبت و دلجویی از کارکنان و زیر دستان
حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی گیلانی تصریح کرد: امام رضا علیه‌السلام در سیره عملي خویش مراقب کارکنان و خدمتگزاران بودند.
ابراهیم بن عباس مي‏گوید: هیچ‏گاه ندیدم که امام ابوالحسن الرضا علیه‌السلام کلمه‏اي به زیان کسي بر زبان آورند و نه سخن کسي را پیش از پایان آن قطع کنند و نه حاجت کسي را که به اداي آن توان داشت ردّ کنند.
هیچ موقع، پایشان را نزد کسي دراز نکردند که در حضورشان نشسته بودند و در برابر افراد بر متکا تکیه ندادند و به دوستان و کارگزارانشان هرگز سخني ناشایست نگفتند و چنان بودند که هرگاه به خلوت مي‏رفتند و سفره غذاي خویش را مي‏گسترانیدند همه کارکنانشان را بر سر آن مي‏نشاندند و حتي دربانان و مهتران را بسیار احسان مي‏کردند و صدقات فراوان مي‏دادند و این کار را غالباً در شب‏هاي تاریک انجام مي‏دادند.
آري این گونه نبود که امام رضا علیه السلام صرفاً از اطرافیان و کارگزاران وظایفي را بخواهند و آنان را ملزم کنند که در این راستا از عمق وجود بکوشند ولي از تکریم، تشویق، احترام و رفاه آنان غافل شوند و حرمت همه را در رفتارهاي خویش حفظ می‌کردند و عمق توجه امام رضا علیه‌السلام به اطرافیان و ملازمان در این روایت آشکار مي‏شود.
این کارشناس مذهبی افزود: یاسر مي‏گوید: (در روزي که امام رضا علیه‌السلام مسموم شدند و در اثر آن به شهادت رسیدند) پس از این که نماز ظهر را گذارد به من فرمودند: اي یاسر مردم (اهل خانه، کارکنان و خادمان) چیزي خوردند؟ عرض کردم اي آقاي من! چه کسي مي‏تواند غذا بخورد با این که شما در چنین وضعي به سر مي‏برید. در این هنگام بر جاي خویش راست نشستند و فرمودند: سفره را حاضر کنید و همگان را بر سر آن فراخواندند و کسي را فروگذار نکردند و یکایک را مورد مهر و محبت خویش قرار دادند هنگامي که همه سیر شدند امام رضا علیه‌السلام (بر اثر تأثیر زهري که مأمون به حضرت داده بود) بیهوش بر زمین قرار گرفتند.
باشگاه خبرنگاران جوان
انتهای پیام/ن

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
ولادت امام رضا علیه السلام ، دهه کرامت ، امام رئوف
ارسال نظر
مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
فرهنگی
V
آرشیو