روز اهدا عضو ، پاسداشت ایثار انسان های حیات بخش به دیگران است

قدمت انجام اهدا عضو در کشور ما به حدود 50سال می رسد و بااین حال که استقبال بینظیری از اهدای عضوصورت گرفته اماهردو ونیم ساعت یک ایرانی به دلیل بیماریهای پیشرفته قلب ،ریه ،کلیه، کبد و.. درلیست انتظار پیوند بعلت نرسیدن عضو مناسب جان خود را از دست میدهد . درحالیکه تقریبا همین مقدار بیماران مرگ مغزی وجود دارد که میتوانند احیا بخش زندگی ها باشند.
روز اهدا عضو ، پاسداشت ایثار انسان های حیات بخش به دیگران است
1403/02/31 - 12:51
تاریخ و ساعت خبر:
193519
کد خبر:
به گزارش خبرگزاری زنان ایران - تهران بزرگ - رفیعی : 3 اردیبهشت روزملی اهدای عضو به نام روز اهدای زندگی نام گرفته است که تاریخچه آن مصادف با سالروز فتوای امام خمینی (ره)در سال 1368 مبنی بر جایز بودن اهدای عضو با تلاش مسئولان واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و با همت واحد اهدای عضو بیمارستان دکتر مسیح دانشوری و با تایید و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی در تقویم ملی کشور بعنوان روز ملی اهدای عضو، اهدای زندگی به ثبت رسیده است .
از سال 1397هرسال در این تاریخ مراسمی با عنوان شفا برای بزرگداشت جایگاه والای خانواده های اهداکننده ،حامیان و سفیران زندگی،برگزار می شود.
اهدای عضو یعنی یک فرد یا ولی دم او اجازه می دهد تا بافت ها و اعضای سالم او به شخص دیگری برای پیوند صورت گیرد که این پیوند می تواند درزمانیکه فرد زنده است یا پس از مرگ او( بویژه مرگ مغزی) صورت گیرد. اعضای قابل اهدا از قبیل قلب ،ریه ها ،کبد ،روده ها ،لوزالمعده و کلیه هاو... میباشد.
و حتی برخی از بافتهای بدن نیز قابل پیوند میباشند. با اهدای قرنیه میتوان بینایی رابه فردی که دچارصدمه شدید به چشم شده بازگرداند. پیوند مغز استخوان تنها درمان ممکن دربعضی از سرطانهای خون میباشد.
دین مبین اسلام ،اهمیت فوق العاده ای برای نجات جان انسان ها قائل است.چنانچه در قران کریم در سوره مائده (آیه 32)می فرماید:"هرگاه کسی باعث بقای نفسی شود مانند آن است که باعث نجات جان تمام انسان ها شده است".
براین اساس امام خمینی (ره) در سال 1368 در پاسخ به استفتا جواز پیوند اعضا از فردی که دچار مرگ مغزی شده است و حیات وی غیر قابل برگشت است فتوا نمود.
فرهنگسازی اهدای عضو ، یکی از فعالیت های ارزشمندی است که در راستای نجات جان انسان ها انجام می شود .تاکنون برای 60هزارنفر در کشور پیوند عضو انجام شده. اقدام نیک اهدای عضو هربیمارمرگ مغزی، میتواند جان 8 نفر را از مرگ نجات دهد.
کشورما که رتبه سی ام اهدای عضو قراردارد هر ساله حدود هزار اهدای عضو صورت میگیرد.
قدمت انجام این عمل انسان دوستانه در کشور ما به حدود 50سال می رسد و بااین حال که استقبال بینظیری از اهدای عضوصورت گرفته اماهردو ونیم ساعت یک ایرانی به دلیل بیماریهای پیشرفته قلب ،ریه ،کلیه، کبد و.. درلیست انتظار پیوند بعلت نرسیدن عضو مناسب جان خود را از دست میدهد . درحالیکه تقریبا همین مقدار بیماران مرگ مغزی وجود دارد که میتوانند احیا بخش زندگی ها باشند.
امیداست در آینده ای نه چندان دورهمه انسانها درصحت کامل باشند واگرمتاسفانه جانی ازدست رفت،حیات بخش دیگران باشند.

انتهای پیام/*

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
اهدا عضو، مرگ مغزی، روز اهدا عضو
ارسال نظر
مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
بهداشت و سلامت
V
آرشیو