عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی:

حضور متخصصان طب ایرانی در کنار طب نوین جهت درمان زوج های نابارور/لزوم حمایت بیمه ها از ارائه خدمات طب ایرانی به مردم

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی بر لزوم حمایت بیمه ها از ارائه خدمات طب ایرانی به مردم تأکید کرد .
حضور متخصصان طب ایرانی در کنار طب نوین جهت درمان زوج های نابارور/لزوم حمایت بیمه ها از ارائه خدمات طب ایرانی به مردم
1403/03/09 - 14:15
تاریخ و ساعت خبر:
193961
کد خبر:
به گزارش خبرگزاری زنان ایران - دکتر فاطمه محمدبیگی نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم و دوازدهم در نخستین کنگره ملی طب ایرانی با بیان اینکه طب ایرانی ریشه هزاران ساله دارد اظهار داشت : این طب در کشور مورد توجه قرار گرفته است و ما سعی کرده ایم در فرایندهای سیاستگزاری های کشور این موضوع را لحاظ کنیم از این رو بازشناسایی ، ترویج ، تبیین، کشت گیاهان دارویی ، فراورده های دارویی و روزآمد کردن طب سنتی در حوزه بین الملل و تبادل تجربیات با دیگر کشورها از جمله فاکتورهایی است که باید بیش از پیش باید به آنها توجه کنیم .
وی ادامه داد افرادی که سلامت داشته باشند در طب ایرانی با کسب مجوز از دانشگاه ها و دانشکده های طب سنتی می توانند در این زمینه فعالیت داشته باشند ضمن اینکه در برنامه پنجم توسعه استفاده از فراورده های طبیعی نیز در دستور کار قرار گرفته است و ارتقا ء جایگاه خدمات طب سنتی همواره در مجلس مورد توجه بوده و است . همچنین در ابتدای مجلس یازدهم کمیته طب سنتی در کمسیون بهداشت مجلس تشکیل شده است که ماحصل آن تشکیل فراکسیون طب سنتی و لحاظ کردن چندین بند در این خصوص می باشد .
نماینده مجلس دوازدهم در ادامه این مطب تصریح کرد: عدم درک دقیق از موقعیت طب ایرانی در سراسر دنیا ، عدم آگاهی بسیاری از همکاران از مؤثر بودن طب ایرانی و تاب آوری همکاران ما در کمیسون بهداشت مجلس و عدم آشنایی برخی با زمینه های طب سنتی از جمله دغدغه هایی است که در کمیسیون بهداشت مجلس مورد توجه قرار گرفته است چرا که رفتار بعضی افراد که می توان آن را به عنوان شارلاتان بازی در حیطه طب سنتی نامید این افر اد موجب بروز چالش هایی در طب ایرانی شده اند که باید با آگاهی و جدیت نگذرایم این طب دچار خدشه شود.
عضو کمسیون مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب تصریح کرد: رئیس جمهور شهید کشورمان همیشه با یک اطمینان خاطر در تمامی سخنرانی های خود ایراد می کردند که طب ایرانی در قانون کشور اجرا شود.
وی به بحث حمایت های بیمه ای از خدمات طب ایرانی اشاره کرد و گفت: هم اکنون سه خدمت طب ایرانی نظیر حجامت تر و خشک و فست خون تحت پوشش بیمه قرار گرفته شده است اما ضروری است سایر خدمات و علوم مرتبط با طب ایرانی در بستر بیمه قرار بگیرد .اهمیت طب ایرانی تا جایی است که بنابر گزارش هایی که از سال 1396 تا 1400 در خصوص شاخص های اقتصادی داشته ایم ، گیاهان دارویی فروش ، تولید ، ترویج و صادرات آن از رشد اقتصادی بسیار خوبی برخوردار بود ه است و در این زمینه باید بیشتر کار کنیم تا بهره وری ارزی از آن بیشتر شود .
محمدبیگی در ادامه این مطلب به بحث قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اشاره کرد و گفت : در ماده 41 قانون جوانی جمعیت لحاظ شده که در هر دانشکده مرکز ناباروری سطح 2 و در استان ها سطح 3 تأسیس شود. همچنین برای درمان زوج های نابارور در کلینیک های سطح 2 در کنار متخصصین یک متخصص طب سنتی نیز حضور داشته باشد و به ارائه خدمات بپردازد اما به دلیل کمبود فرد متخصص در این خصوص دچار مشکلاتی هستیم و لازم است که وزارت بهداشت در این خصوص اقداماتی را انجام دهد با توجه به اینکه هفت میلیون زوج نابارور در ک شور داریم .
این نماینده مجلس در پایان خاطر نشان کرد : این کنگره آغاز راه مرجعیت طب ایرانی در خاورمیانه است از این رو نباید در راستای جهش علمی و جهانی شدن طب ایرانی عقب نشینی کنیم.

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، دکتر فاطمه محمدبیگی، طب ایرانی ، بیمه طب ایرانی ، طب ایرانی و ناباروری ، خدمات طب ایرانی ، نخستین کنگره ملی طب ایرانی
ارسال نظر
مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
بهداشت و سلامت
V
آرشیو