توانمندسازی زنان سرپرست خانوار؛ مسیری که در دولت شهید رئیسی هموار شد

سرمایه‌گذاری آموزشی و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، پس‌اندازی است که در درازمدت به ارتقای توسعه اجتماعی آنان منجر می‌شود؛ موضوعی که در دولت سیزدهم به طور جدی دنبال و مسیر تحقق آن هموار شده است.
توانمندسازی زنان سرپرست خانوار؛ مسیری که در دولت شهید رئیسی هموار شد
1403/03/29 - 19:13
تاریخ و ساعت خبر:
194643
کد خبر:
به گزارش خبرگزاری زنان ایران - مطالعات اجتماعی نشان‌ می‌دهد که بانوان سرپرست خانوار، به همان نسبت که در موقعیت آسیب‌پذیری قرار دارند، در حوزه‌های مختلف، بسیار مستعد و پرانگیزه ظاهر می‌شوند؛ لذا هرگونه سرمایه‌گذاری آموزشی و توانمندسازی برای این گروه به مثابه پس‌اندازی است که در درازمدت به ارتقای توسعه اجتماعی خواهد انجامید؛ بر مبنای همین باور، در دولت سیزدهم آموزش، توانمندسازی اقتصادی و اشتغالزایی زنان سرپرست خانوار مورد توجه معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده قرار گرفته است.
زنان سرپرست خانوار، به صورت ویژه به امنیت محیط شغلی نیاز دارند، معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده نیز در تنظیم کارنامه ارزیابی عملکرد برای متولیان اجرای طرح، به این مؤلفه توجه کرده و در این راستا طرح ملی شبکه کسب و کار پایدار خانواده محور، از طریق تفاهم‌نامه با مراکز ارائه دهنده خدمات و تبیین نمودار گردش کار اجرایی طرح، با رویکرد هم افزایی به اجرا درآمد.
زنجیره تأمین و ارزش در راستای ایجاد اشتغال پایدار، نیاز به رصد و نظارت بر شبکه کسب و کار خانواده‌محور و شناسایی زنان کارآفرین پیشران و فعال اقتصادی را ضرورت بخشید که در این رابطه امکان توسعه مشاغل زنان در کارگروه‌های تخصصی مشاغل مورد بررسی قرار گرفت. همچنین در حین و پس از اجرای طرح، نقاط ضعف و قوت، به وسیله گزارش آماری و تصویری تحلیل و بررسی شد که نتیجه این فرآیند، تولید بانک اطلاعاتی کارآفرینان کشور بود.
ضمن شناسایی زنان کارآفرین برتر هر استان، زمینه لازم برای برگزاری همایش ملی اشتغال‌آفرینی زنان فراهم شد که در راستای آن موانع تولید و اشتغال در حوزه‌های مختلف شناسایی و به رئیس جمهور اعلام شد. این برنامه با پیش‌بینی‌های آموزش و اشتغالزایی برای بانوان سرپرست خانوار همراه بود و از طریق آن ظرفیت‌سازی اعتباری نظیر تسهیلات برای ایجاد اشتغال سه‌ساله زنان سرپرست خانوار محقق شد.
مشکل عمده بسیاری از زنان کارآفرین، محدودیت منابع است. در این خصوص، با استفاده از امکانات بنیاد برکت در راستای طرح شمسا، تخصیص میزان تسهیلات ارزان به کارآفرینان این طرح ارتقا یافت؛ همچنین نیاز به وحدت رویه و ارتقای سطح کیفی آموزش در خصوص آموزش‌های تخصصی، موجب ایجاد پنجره واحد در پایگاه رفاه ایرانیان شد.
از آنجا که بخشی از اشتغال زنان سرپرست خانوار مربوط به فروش کالاست؛ معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در راستای توسعه فضای کسب و کار دیجیتال، با همکاری شرکت های دانش‌بنیان اقدام به ایجاد درگاه‌های فروش مجازی کرد.
اعطای وام و تسهیلات به زنان سرپرست خانوار دهک ۱ تا ۵
دولت سیزدهم همچنین دختران بدسرپرست را در سیاست‌گذاری‌ها مورد توجه قرار داد و طرح توانمندسازی آن‌ها در برخی استان‌ها اجرا شد. همچنین طرحی در راستای توان‌افزایی زنان دارای معلولیت به اجرا درآمد که حمایت از کارگاه‌های تولیدی خانگی نظیر تولید تراش سنگ‌های قیمتی، بسته‌بندی خشکبار و گیاهان دارویی، از جمله طرح‌های حمایتی در حوزه اشتغال بانوان سرپرست خانوار به شمار می رود.
علاوه بر این، دولت تسهیلات ویژه برای زنان سرپرست خانوار در نظر گرفت اما بسیاری از آنان به دلیل عدم دسترسی به ضامن از دریافت وام‌های خوداشتغالی محروم می‌ماندند. در همین راستا صندوق‌های ضمانت برای ایجاد اشتغال بانوان سرپرست خانوار فاقد پوشش حمایتی در دهک‌های ۱ تا ۵ پیش‌بینی و ایجاد شد.
در خصوص توجه به زنان و اشتغالزایی در دولت سیزدهم انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده مهمترین اقدامات در این رابطه را اینگونه تشریح کرد که در دولت، لایحه توانمند سازی زنان سرپرست خانوار به آیین‌نامه ای ختم شده است، گفت: در همین راستا پنجره واحد و سامانه ای برای آن تعیین شد تا از طریق این سامانه همه خدمات و حمایت های زنان سرپرست خانوار به صورت یکپارچه صورت بگیرد و وضعیت زنان‌سرپرست خانوار بهتر رصد شود تا بتوانیم خدمات بیشتری ارائه دهیم.
وی ادامه داد: طبق مصوبه هیات دولت، تمامی بانک ها موظف هستند که از سوی دولت، ضمانت زنان سرپرست خانه دار را اعمال کنند و تسهیلات را در اختیار زنان سرپرست خانوار دهک های ۱تا ۵ قرار دهند. خبر را اینجا بخوانید.
از سوی دیگر زنان در معرض آسیب‌های اجتماعی نظیر اعتیاد نیز مشمول آموزش در طرح توانمندسازی شدند و سازمان‌های مردم‌نهاد دغدغه‌مند در حوزه مسائل زنان و خانواده، با هدف توسعه هم‌افزایی منابع و امکانات از طریق تفاهم‌نامه برای اجرای برخی طرح‌ها در راستای ارتقای منزلت زن و تحکیم خانواده به عنوان مجری همکار وارد صحنه شدند.
در حوزه پشتیبانی نیز ایجاد صندوق ضمانت که عملاً در آن دولت ضامن زنان سرپرست خانوار می‌شود؛ از جمله نکات مثبت دولت سیزدهم بوده است.ایجاد صندوق ضمانت زنان سرپرست خانوار در دولت سیزدهم
معرفی ضامن برای دریافت تسهیلات همواره یکی از دغدغه های افرادی است که قصد دارند با استفاده از آن کسب و کاری راه اندازی کنند که در این میان زنان سرپرست خانوار همواره با مشکلاتی مواجه بوده اند؛ اما آنطور که مشخص است، با راه‌اندازی و ایجاد صندوق ضمانت زنان سرپرست خانوار، بخش زیادی از مشکلات دریافت تسهیلات این خانواده ‌ها رفع شده است.
الهام ساوالان پور مدیرکل فرهنگی اجتماعی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در این خصوص تاکید کرد: یکی از موضوعاتی که در سفرهای استانی رئیس جمهور و هیات همراهشان، به ما انعکاس پیدا می کرد، بحث نداشتن ضامن برای دریافت تسهیلات و وام توسط بانوان بود؛ به ویژه بسیاری از خانم هایی که برای دریافت وام های خرد اشتغال و راه اندازی یک کسب و کار خرد به بانک معرفی می شدند، به دلیل نداشتن ضامن از دریافت تسهیلات محروم می شدند و موفق به راه اندازی فعالیت اقتصادی نمی شدند. جزئیات این مطلب را می توانید در اینجا بخوانید.
در این میان رئیس دولت سیزدهم نیز پیگیری مستمر نظام مسائل زنان و به روز کردن آن از سوی معاونت ریاست‌جمهوری در امور زنان و خانواده را ضروری و منظومه فکری و اندیشه‌ای رهبری معظم انقلاب اسلامی را بهترین مبنا برای سیاست‌گذاری‌ها و اقدامات این معاونت در پیگیری مسائل این حوزه می دانست؛ تا جایی که برای پیگیری نظام مسائل زنان و به روز کردن آن از سوی معاونت زنان دستورات لازم را ارائه کرده بود. خبر را اینجا بخوانید.
ایرنا
انتهای پیام/م

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
هیات دولت، شهید خدمت، آیت‌الله رئیسی، انسیه خزعلی، دولت، بانک ها، پایگاه رفاه ایرانیان، دولت سیزدهم،
ارسال نظر
مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
زن و خانواده
V
آرشیو