پرطرفدارترین عمل‌ها در کشور کدامند؟

عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران می‌گوید: بیشتر مراجعین برای عمل‌های زیبایی در ایران بین ۲۰ تا ۳۰ ساله‌اند که باید فکری جدی به حال آن کرد.
پرطرفدارترین عمل‌ها در کشور کدامند؟
1402/03/18 - 11:03
تاریخ و ساعت خبر:
149273
کد خبر:
به گزارش خبرگزاری زنان ایران - آمار جراحی‌حای زیبایی در ایران نه تنها طی سال‌های اخیر کاهش پیدا نکرده، بلکه سن آن پایین‌تر آمده و آمار افراد زیر ۱۸ سال برای جراحی‌های زیبایی به خصوص جراحی زیبایی بینی افزایش قابل توجهی یافته است.
خیلی از خانواده‌ها می‌گویند دلیل تن دادن به عمل‌های زیبایی فرزندان زیر ۱۸ سال‌شان فقط پافشاری آن‌ها است و روانشناسان معتقدند بخشی از این پافشاری دلایل روانشناختی دارد. چراکه دختران و پسران زیر ۱۸ سال به دلیل حساسیت بالای دوره نواجوانی، عمدتا چهره و اندام خود را نمی‌پسندند و نیاز شدیدی به توجه و دیده شدن دارند.
اما غیر از افراد زیر ۱۸ سال، ولع جراحی‌های زیبایی در کشور بین بزرگسالان و حتی مرد‌ها نیز افزایش یافته است و به گفته کارشناسان، عمل زیبایی از امری خودخواسته به یک ضرورت تبدیل شده است. عمل‌های زیبایی در ایران با جراحی زیبایی بینی شروع شد و به‌تدریج به سایر اعضای بدن نیز رسید و حالا حتی عمل‌هایی انجام می‌شود که با شنیدن آن ممکن است حیرت کنید؛ از جراحی و بازسازی گوش گرفته تا پیکرتراشی، زاویه دادن به گونه و چانه، لیفت گردن، لیفت پستان، جوانسازی دست، عمل بادی کانتورینگ بعد از کاهش وزن، بزرگ کردن باسن، لیفت بازو و حتی کوتاه کردن انگشتان پا!
چندی پیش دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کرده بود: «بالاترین میزان عمل‌های جراحی پلاستیک در دنیا به ترتیب در اختیار کشور‌های آمریکا، برزیل، کره‌جنوبی و هند است و ایران در این آمار رتبه بیستم را به خود اختصاص داده است. با این وجود، رتبه اول جهان در جراحی بینی متعلق به ایران است.»
پرطرفدارترین جراحی‌های زیبایی در ایران/ افزایش آمار مراجعه زیرِ ۲۰ ساله‌ها
دکتر علیرضا صابری، فوق تخصص جراحی پلاستیک و دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران درباره بیشترین و پرطرفدارترین جراحی‌های زیبایی در ایران توضیح می‌دهد: آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد، ولی عمل‌های مربوط به صورت، پرطرفدارترین عمل‌های زیبایی در ایران هستند. روش‌های غیرتهاجمی مثل تزریق بوتاکس و فیلر‌ها بیشترین و در مرحله بعد جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) قرار دارد.
دکتر صابری درباره گروه سنی متقاضیان عمل‌های زیبایی در کشور می‌گوید: بیشتر مراجعین برای عمل زیبایی بین ۲۰ تا ۳۰ سال دارند، ولی متاسفانه در افراد زیر ۲۰ سال هم رو به افزایش است که باید فکری جدی به حال آن کرد.
دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران با بیان این که افراد زیر ۲۰ سال، بیشتر برای عمل‌های زیبایی بینی مراجعه می‌کنند، می‌گوید: البته پسر‌ها بالای ۱۸ سال و دختر‌ها بالای ۱۶ سالگی می‌توانند عمل زیبایی انجام دهند و مشکلی نیست، اما بهتر است که در این سن به فکر ارتقا و بلوغ فکری و تحصیل خود باشند تا عمل زیبایی.
به گفته این جراح زیبایی، مناسب‌ترین سن عمل بینی، بعد از ١٧ سالگی است و زیر این سن جز در موارد ویژه با بدشکلیِ شدید بینی، بهتر است انجام نشود.
افزایش جراحی‌های ترمیمی در کشور/ افزایش آمار عوارض و مرگ‌ومیر‌های ناشی از جراحی توسط غیرمتخصصان
دکتر صابری می‌گوید: در همه عمل‌های زیبایی به طور متوسط حدود ۵ تا ۱۰ درصد ممکن است افراد نیاز به ترمیم پیدا کنند که یک موضوع عادی و ثابت در همه جوامع است، ولی چون بیشتر این عمل‌ها توسط افراد فاقد صلاحیت انجام می‌شود، آمار آن رو به افزایش است و متاسفانه در برخی از موارد، دیگر قابل اصلاح و ترمیم هم نخواهد بود.
دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران با بیان این که آمار دقیقی از مرگ و میر افراد زیر دست جراحان زیبایی وجود ندارد، در دسترس نیست، می‌گوید:، ولی به علت ورود افراد سودجو و فاقد تخصص لازم به حیطه جراحی‌های زیبایی و نیز به دلیل نظارت ضعیفِ مراجع ذیصلاح، آمار عوارض و مرگ و میر‌ها در این زمینه رو به افزایش و بسیار نگران‌کننده است.
او می‌گوید: به مردم فهیم توصیه می‌کنیم که حتما از درستی مدرک تخصصی افراد اطمینان حاصل کنند. راهش هم این است که به راحتی از مرجع اصلی این حوزه که همان سایت نظام پزشکی است، پزشک مورد نظر را جستجو کنند و استعلام بگیرند که آیا فردی که قرار است به او مراجعه کنند، نامش در این سایت هست یا نه.
دکتر صابری درباره آمار افراد غیرمتخصص در حوزه زیبایی می‌گوید: متاسفانه تعداد این افراد قارچ‌گونه در حال افزایش است. البته آمار مشخص و دقیقی وجود ندارد. با این حال حداقل ۶ هزار سایت و صفحه مجازی در حال انجام تبلیغات فریب‌دهنده هستند؛ بنابراین به مردم توصیه می‌کنیم بسیار هوشیار باشند و قبل از اقدام به جراحی زیبایی، حتما از تخصص پزشک خود مطمئن شوند.
مرد‌ها بیشتر سمت کدام جراحی‌ها می‌روند؟ / بیشترین عمل‌های جراحی سالمندان
این فوق تخصص جراحی پلاستیک در پاسخ به این سوال که مرد‌ها در ایران چند درصد از جامعه آماری ِ جراحی‌های زیبایی را تشکیل می‌دهند و بیشتر سمت کدام جراحی‌ها می‌روند، توضیح می‌دهد: ۱۰ تا ۲۰ درصد عمل‌های زیبایی مربوط به مردان است و گرایش بیشتر مرد‌ها به عمل زیبایی صورت و بینی و بعد از آن ژنیکوماستی است. ژنیکوماستی، یک بیماری رایج در مردان است که با بزرگ شدن بافت سینه همراه است.
دکتر صابری درباره بالاترین گروه سنی که عمل زیبایی انجام می‌دهند و نوع عمل‌های این افراد می‌گوید: افرادی که در سنین ۵۰ و ۶۰ سالگی هستند، بیشتر به عمل‌های جوانسازی صورت تمایل پیدا می‌کنند. عمل‌هایی مثل لیفت ابرو‌ها و پیشانی، زیباسازی پلک‌ها، رفع افتادگی پلک‌ها، لیفت صورت و گردن، و تزریق بوتاکس و فیلر‌ها و چربی.
متقاضیان جراحی زیبایی در ایران از کشور‌های خارجی/ رتبه جهانی ایران در عمل‌های زیبایی
دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران درباره متقاضیان جراحی زیبایی در ایران از کشور‌های دیگر هم توضیح می‌دهد: متاسفانه، چون مراجعه از کشور‌های دیگر یا همان توریسم‌درمانی تحت نظارت دقیقی نیست، آمار دقیقی هم از تعداد مراجعه این افراد به ایران برای انجام عمل‌های زیبایی در دسترس نداریم، اما بیشتر مراجعین برای عمل‌های زیبایی از کشور‌های همسایه می‌آیند. علتش هم وجود پزشکان مجرب و متخصص و کیفیت بالای کار آن‌ها و نیز مناسب بودن هزینه عمل برای آن‌ها است.
این پزشک در خصوص رتبه جهانی ایران در عمل‌های زیبایی می‌گوید: ما در هیچ زمینه‌ای حتی فنی و مهندسی آمار دقیقی نداریم. ولی در ایران نسبت به بقیه کشور‌ها به خصوص کشور‌های اروپایی، آمار عمل‌های زیبایی بیشتر از حد معمول است و دلایلش هم مشکلات فرهنگی و تبلیغات گول‌زننده و ... است. این باعث شده که عمل‌های زیبایی در ایران بیشتر از حد معمول انجام شود. درضمن خیلی از مردم وضعیت روحی روانی خوبی ندارند و می‌خواهند با انجام یک کار مثل عمل زیبایی، آن را جبران کنند و فقط حالشان خوب شود.
باشگاه خبرنگاران جوان
انتهای پیام/ن

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
جراحان پلاستیک ، زیبایی،جراحی بینی
ارسال نظر
مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
مد و زیبایی
V
آرشیو