در گفت وگو با یک مدرس دانشگاه مطرح شد،

بررسی نقش زنان در عصر انتظار از تربیت نسل مهدوی تا زمینه سازی ظهور امام زمان(عج)

مدرس دانشگاه در غرب مازندران گفت: زنان جامعه، بر زمینه سازی و تمدن سازی ظهور حضرت مهدی (عج) نقش مهمی دارند و باید فرزندانی را تربیت کنند که مهدوی و زمینه ساز ظهور حضرت باشند.
بررسی نقش زنان در عصر انتظار از تربیت نسل مهدوی تا زمینه سازی ظهور امام زمان(عج)
1401/12/23 - 08:13
تاریخ و ساعت خبر:
145958
کد خبر:
به گزارش خبرگزاری زنان ایران - روح الله کشاورز کارشناس علوم تربیتی و مدرس دانشگاه بمناسبت فرارسیدن نیمه شعبان به موضوعی با محوریت زن و مهدویت و تربیت فرزندان مهدوی پرداخت و گفت: نیمی از جامعه را زنان تشکیل می‌دهندکه اثرگذاری آن‌ها در جامعه یک اثرگذاری کاملاً ویژه است.
مدرس علوم تربیتی در دانشگاه افزود : ایفای نقش زن در رویکرد تربیت فرزندان مهدوی مقوله مهمی است.
کشاورز با بیان اینکه اهمیت به نقش زن در هیچ دینی به اندازه مکتب اسلام با رویکرد تفکر تشیع دیده نشده است افزود: اگر چه رسانه های غربی و در همین اتفاقاتی که در حوزه های مختلف شکل گرفت حرفایی گفته میشد اما با مطالعه تاریخی و رفتاری با کارکردهایی که اتفاق افتاد ما شاهد آن بودیم که آنها قصد آن را داشتند که زن را به عنوان یک ابزار در خدمت امیال نفسانی مردان قرار بدهند و بخاطر همین نیتشان هرگز موفق نخواهند شد چرا که برای استقرار و ایجاد یک پدیده باید اهداف عقلانی داشته باشیم و هدف عقلانی در ساختارهای تفکر اسلامی ما کاملا مشهود است.
وی ادامه داد:همیشه مردانی که نقش آفرین و تاریخ ساز بودند با یک مطالعه ای میتوان مشاهده کرد که در کنار آنها زنانی هم بودند که این نقش را زیباتر و تاثیرگذار تر معرفی کردند
این مدرس دانشگاه به زندگی پیامبران در حوزه حضور زنان اشاره کرد و گفت : در این باره میتوان به نقش نبی مکرم اسلام حضرت خدیجه، امام علی ع حضرت فاطمه و همه بانوانی که در بحث ایمان آوردن و پایبندی بر اصول تعلیم و تربیت و خدامحوری و خداباوری و تحقق شعارهای دین جان دادند و تلاش کردند اشاره کرد.
کشاورزی تصریح کرد: البته در فرایند این عرصه زنانی بودند که آسیب زدند و غیر از تفکرات دینی ما در آنها وجود داشت پس نمی‌توانیم بخاطر جنسیت؛ زن و مرد را در رسیدن به اهداف عالیه اسلام جدا کنیم چرا که هر کدام نقشی دارند و برای ایفای نقش خودشان وظایفی دارند و برای وظایفی که انجام میدهند باید پاسخگو باشند و این پاسخگویی باعث آن میشود که در صحرای قیامت آنها هم باید در این زمینه در دادگاه عدل الهی به سوالات پاسخ دهند و به عملکرد و رفتارهای خود گواه باشند.
وی خاطر نشان کرد: در همه انقلاب ها نقش زن را دیدیم اما بحث زن در مهدویت مقوله ای جدا و منحصر به فرد مبتنی بر ارزش های اسلامی و گواه ما میتواند آیات قرآنی، سیره نبوی و اهل بیت (ع) باشند .
این مدرس دانشگاه به اهمیت نقش و مقام زن در اندیشه امامین انقلاب اشاره کرد و گفت : انقلاب جهانی امام عصر که هدف همه انبیا بر اساس آیات قرآنی است و باید هم محقق شود وجود زن را استثنا نکرده است و در پیروزی حق بر باطل و استقرار همان دولت کریمه عقلا و براساس مطالعات نقش زن منحصر به فرد خواهد بود و روایات هم در این زمینه زیاد است .
کشاورز با اشاره به اینکه در بحارالانوار حدیثی از امام محمد باقر ع آمده است که از ۳۱۳ یار اصلی و یاوران امام زمان در مدیریت جهان که حضور دارند پنجاه نفر بانوان و زنان مومنه هستند.
وی به نقش وافر زنان رشید و عالمه و صبور دوران دفاع مقدس اشاره کرد و از تمام دختران ایران اسلامی بویژه دهه هشتادی و نودی ها خواست که خاطرات و حضور زن در عرصه های مختلف انقلاب اسلامی ایران و نقش آفرینی آنان تا کنون را مطالعه داشته باشند .
این مدرس دانشگاه با اشاره به نقش مهم یک زن بر آموزش فرزندان خود در برابر بوق های تبلیغاتی غرب فرهنگ شیطانی گفت: امروزه زن میتواند محیط خانه را که پایه و اساس تربیت انسان است آماده کند و حتی در بسیاری از مدارس که رویکرد جنسیت دختران را دارد وجود مدیر زن و معلم و راهنما و مشاور زن میتواند به بسیاری از سوالات پاسخ دهد .
کشاورز به نقش پرستاراران زن در مراکز درمانی نیز اشاره کرد و گفت : در بحث دوران کرونا عزیزانی در راه پرستاری از بیماران شهید شدند که مقام معظم رهبری هم با ادبیات و الفاظ کریمانه ای از این قشر زحمتکش تقدیر و تشکر کرد.
وی تصریح کرد : در نتیجه فعالیت هایی که برای حکومت آقا امام زمان عج و در بحث مهدویت زن هم باید باشد و این تفکر که نیازی به ذی وجود این عزیزان نیست یک تفکر اشتباهی است .
این استاد دانشگاه افزود:در اغتشاشات اخیر قصد داشتند که زن را در ایران اسلامی آسیب بزنند و با مطالعه ای در تفکرات رویکردهای غربی می‌بینیم که بوق های تبلیغاتی آنان در فضای مجازی ، فیلم های ماهواره ای بر این است که این محور مهم در خانه آسیب ببیند که اگر قرار باشد تمدنی را ازبین ببرند در خانه آن فردی که متمدن است و فرزند را آماده و تربیت می‌کند و جامعه را میسازد و در بحث های همسرداری و مدیریت خانه را در اختیار دارد و به نوعی دارای چندین دست در خدمت رسانی است مادر و زن خانواده را آسیب برسانند و رسانه های غربی زن را در کانون خانواده مورد هدف قرار دادند و ارزش و اعتبار او را پایین آوردند و به بهانه ی آزادی اورا به بند کشیدند و این مسیر کاملا اشتباهی است
وی با اشاره به اینکه زن در کانون خانواده محور تعلیم و تربیت است اظهار کرد: زن در لشگر صاحب زمان یک حضور پررنگ دارد چرا که دوحوزه را در برمی‌گیرد حوزه ای که جنس خودش را مورد مهربانی و آموزش و فرهنگ سازی قرار می‌دهد و در خانه فرزندان را تربیت می‌کند و همسران خود را آماده میکند تا بتواند در آن حکومت و دولت کریمه ای که انتظار آن را میکشیم نقش و ایفای او پررنگ تر باشد و با همین ادله های عقلانی زن میتواند نقش بسیار اساسی و مهمی در لشگر آقا امام زمان ایفای نقش کند و رویکرد مهدویت او مهم است .
وی خاطر نشان کرد : برخی زنان علاوه بر رویکردهایی که انتظار میرود گوی سبقت را در عشق و ایمان به خدا از مردان ربودند که الگوی عملی همه ما حضرت فاطمه زهرا است که در برابر ولایت و امامت ایستادگی کرد و در بحث حجاب، امر به معروف و نهی از منکر ، تولی و تبری، شهادت طلبی ، صبر و استقامت در راه خدا و حتی در عصر تاریخی و گذشتن از مال خود و در راه رضای خدا بخشیدن برای رسیدن به تحقق اهداف اینها نشانه هایی است که میتوان نقش زن را در این رویکردها مشاهده کرد.
مدرس دانشگاه نوشهر با اشاره به نقش آفرینی زنان و کسب مقام های برتر در مسابقات های مختلف گفت : زن ریحانه است زن برای جنگ نمی‌رود اما زن برای دفاع موظف است که کار کند و برای کسب علم تلاش کند چرا که نقش ایفا میکند و مهمترین نقش در کانون خانواده است زن خانه را آماده میکند برای همسرداری و تربیت فرزند نقش آفرینی میکند و فرزندان هم از چنین مدرسه عشق بیرون می آید آن فرزند تربیت یافته مادری است که میتواند در برابر هجوم تبلیغات، فشارها و انحرافات و شبهات پاسخگو باشد چرا که این فرد در خانه ای تربیت یافت که مادر مسلمان و مومنه داشت و در تاریخ اسلام زنان نیز در این زمینه ایفای نقش کردند و فرزندانی تربیت کردند که جوامع را از گرداب هلاکت نجات دادند.
کشاورز تاکید کرد: در فرایند تربیت فرزندان مهدوی باید زن که مادر خانواده است اهل مطالعه و مومنه و اهل ایمان و نماز و روزه باشد چرا که این مادر می‌تواند فرزندانی تربیت کند که در آرزوی دیدار امام زمان و سرباز آقا امام زمان باشند و انتظار فرج را میکشند و امروز مادران ، زنان و دختران برای تفکر مهدویت برای عضویت در لشگر امام زمان عج باید به خودسازی خود بپردازند.
انتهای پیام/*

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
روح الله کشاورز کارشناس علوم تربیتی و مدرس دانشگاه ، زنان و زمینه سازی ظهور، تربیت فرزندان مهدوی، زنان مهدوی، زنان در لشکر امام زمان(عج)،
ارسال نظر
مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
استان ها
V
آرشیو